İki hafta dolmadan 10 gün tadilata girdi

Büyükşehir Belediyesi'nin 8 yıl aradan sonra 31 Temmuz'da hizmete açtığı Balçova Teleferik tesisleri, aşırı sıcaklar ve çok yolcu taşınması gerekçesiyle 10 günlüğüne kapatıldı

Giriş Tarihi: 13.8.2015
İki hafta dolmadan 10 gün tadilata girdi
İzmirlilerin sekiz yıl aradan sonra kavuştukları teleferik keyfi, iki hafta geçmeden kesintiye uğradı. Büyükşehir Belediyesi, beklenenden fazla yolcu taşınması ve aşırı sıcaklar nedeniyle periyodik sonbahar bakımının öne çekildiğini ve dün itibarıyla tesislerin 10 günlüğüne kapatıldığını duyurdu. İzmir Metrosu'nun Üçyol-Üçkuyular Hattı'nı 10 yılda ancak hizmete sokabilen Büyükşehir Belediyesi'nin teleferik tesislerini, açılıştan 12 gün sonra bakım gerekçesi ile kapatması, "Daha iki hafta dolmadan tesisin bakıma alınması normal mi?" sorusunu akıllara getirdi. Tesis açıldığı gün de arıza yapmış, vatandaşlar kabinlerde bir süre mahsur kalmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Balçova'daki Dede Dağı'na kurulan günübirlik mesire alanına ulaşımı sağlayan Teleferik Taşıyıcı Sisstemleri 2007 yılında Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin raporu doğrultusunda güvenli olmadığı gerekçesiyle kapatıldı. Tesisin yenilenmesi ihale iptalleri dolayısıyla adeta yılan hikayesine dönmüş, inşaat 8 yılda tamamlanabilmişti.

12 GÜNDE İKİ ARIZA

Yeniden kurulan Teleferik Tesislerinin güvenlik testleri, mayıs ve haziran aylarında yapıldı. Uluslararası bağımsız sertifikasyon kuruluşu da testlerini bitirdi. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri açılış öncesi uluslararası bağımsız sertifikasyon kuruluşundan gerekli onayı aldıklarını, sertifikasyon belgesinin gelmesi, Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin de onayının ardından tesislerin 30 Temmuz'da açılacağını duyuruldu. Körfez- Balçova Baraj Gölü çevresindeki çam ormanıyla kaplı tesisin AB standalarına uygun taşıyıcı sistemindeki 20 kabin de gökkuşağı renklerinde yapıldı. Sekizer kişilik kabinlerde saatte 1200 yolcu taşıma kapasitesine sahip tesiste yolculuk süresinin 2 dakika 42 saniye olduğu açıklandı. Uzun uğraşlardan sonra Teleferik Tesisleri 30 Temmuz Perşembe günü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da katıldığı törenle hizmete sokuldu. Perşembe günü protokole hizmet veren tesis 31 Temmuz Cuma günü de yolculu seferlere başladı. Saatte 1200 kişi taşıma kapasitesine sahip tesis, açılıştan saatler sonra arıza yaptı. Arıza nedeniyle kabinlerde mahsur kalan vatandaşlar yaklaşık yarım saat boyunca havada asılı kaldı. Vatandaşları tedirgin eden arızanın ardından teleferik ertesi gün yeniden çalışmaya başladı.

GÜVENLİK İÇİN

Tam her şey yoluna girdi denirken İzmir Büyükşehir Belediyesi dün yaptığı yazılı açıklamada tesisin 10 gün süreyle bakıma alınacağını duyurdu. Açıklamada "Aşırı sıcaklar ve kısa sürede beklentilerin çok üzerinde yolcu taşınması nedeniyle, Teleferik'in sonbaharda yapılacak periyodik bakımı öne alındı. Tesisler bugünden itibaren 10 gün süreyle bakıma alınacak" denildi. Sonraki süreçte yılda bir kez tekrarlanacak bakım çalışmalarının hem tesisin daha uzun ömürlü olmasını, hem de güvenli hizmet vermesini sağlayacağı bildirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açıklamasında ayrıca teleferiğin, 10 günde toplam 37 bin 811 biletli ziyaretçi taşıdığı hatırlatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki hafta dolmadan 10 gün tadilata girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN