Akıllı TV'lerde gizli tehlike

Giriş Tarihi: 15.8.2015
Akıllı TV'lerde gizli tehlike

Akıllı cihazların, akıllıca kullanılmadığı takdirde hayatı kabusa çevirebileceğini belirten Yaşarlı akademisyen Koltuksuz, "Siber korsanlar, kamera ve mikrofonunuzu ele geçirip sizi izleyebilir" dedi

Bilgisayarlar, akıllı cep telefonları derken akıllı televizyonların da giderek yaygınlaşması ve internete erişim konusundaki üçüncü sırada tercih edilir hale gelmesi, siber güvenliğin, bu cihazlar için de gündeme gelmesine yol açtı. Akıllı cihazların, akıllıca kullanılmadığı takdirde hayatı kabusa çevirebileceğini belirten Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, "Siber korsanlar, internete bağlı telefon ve televizyonların kamera ve mikrofonunu ele geçirip sizi izleyip kayda alabilir. Üstelik bunlar olurken ruhunuz bile duymaz. Yine, televizyonların belleklerine girerek bazı uygulamalarda kullanılan kredi kartı, sosyal medya ve e-posta gibi kişisel verilerin çalınması da mümkün" dedi. Tıpkı akıllı cep telefonları gibi akıllı televizyonların da potansiyel siber saldırıların hedefi olabileceğini vurgulayan Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, özellikle internete bağlanan ve kamerası olan akıllı televizyonlara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Koltuksuz, "Artık insanlar internete televizyonlarından bağlanıyor. Bilgisayar ya da cep telefonundan yapacakları işlemleri televizyondan da yapabiliyor. Ayrıca televizyonlardaki dahili ya da harici kamera ile uzaktaki yakınları ile görüşme imkanı buluyorlar. Şunu hiç unutmayın ki o kamera ve ses alıcıları uzaktan kontrol edilebilir. Siz televizyon izlerken, televizyonunuz da sizi izliyor ve dinliyor olabilir. Televizyon başındaki istemediğiniz görüntülerinizi ertesi gün video paylaşım sitelerinde izleyebilirsiniz. Çok basit önlemlerle buna çözüm bulabilirsiniz" diye konuştu.

İŞİNİZ OLMAYANI KAPATIN
Televizyon kameralarının ve ses alıcılarının kullanılmadığı zamanlarda kapatılması gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Koltuksuz, "Televizyon ses özelliğini devre dışı bırakıp kamerasını da kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Basit bir yara bandıyla bile kamerayı kapatırsanız, yaralanmamış olursunuz. Örneğin, çok kullanılan harici belleklerin güvenliğine özel önem verin. Bilmediğiniz ya da güvenmediğiniz uygulamaları televizyonunuza ya da telefonunuza indirmeyin. Bir uygulamayı indirirken nelere izin verdiğinizi mutlaka kontrol edin" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı TV'lerde gizli tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN