Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir'deki Suriyeliler ekmek mücadelesinde

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerden bazıları geçimini sağlamak için iş yerini kurarken kimi de buldukları işlerde çalışarak yaşamını sürdürüyor

Giriş Tarihi: 21.8.2015
İzmir'deki Suriyeliler ekmek mücadelesinde
Kamplarda kalmak istemeyen ve İzmir'e yerleşerek kendi işini kuran birçok Suriyeli esnaf, bir gün ülkelerine dönme hayalini içlerinde her zaman canlı tutsalar da şimdilik yeni kurdukları ilişkilerden ve hayattan memnun. Basmane'de kafeterya işleten Emir Allavi, kendi işini kuran Suriyelilerden biri. Allavi, Halep'te hayata tutunma şansı kalmadığı için ilk olarak Kilis'e, 7 ay önce de İzmir"e geldiğini söyleyerek, "Esnaf komşularımız bize çok iyi davranıyor. Buraya göçmen olarak geldik ve hiçbir sorun yaşamadık. Savaş bittikten sonra ülkemize döneceğiz, burada misafiriz. Allah bizi döndürürse döneriz" dedi.

ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR

Basmane Garı karşısındaki Suriye lokantasında çalışan döner ustası Abdussetar Ahmed, Şam'da üniversite eğitimin tamamladığını, eylemler başladıktan sonra kendisi ve ailesinin zulme maruz kaldığını, siyasi nedenlerle bir süre hapishanede kaldığını anlattı. İç savaşın Suriye'yi hayalet gibi bir ülkeye çevirdiğine dikkati çeken Ahmed, "Birçok devlet, kriz başladığından bu yana 'biz sizin yanındayız' dediler ama söyledikleri hepsi yalan çıktı ama Türkiye ve Türk halkı bize hep yardım eden oldu. Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum. O, çok iyi bir insan" diye konuştu.Lokantada çalışan Zekeriya Maruf ise "Allah kimseye böyle bir şey yaşatmasın. Evimiz yıkıldı diye hırsızlık yapmadık, adam öldürmedik. Rızkı veren Allah'tır. Türkiye'ye geldik ve çocuklarıma ekmek götürmek için çalışıyoruz" diyerek çocukları ile "Güzel Halep'e dönmenin hayaliyle yaşadığını" ifade etti. Diğer yandan sokakta yatmak zorunda kalan Suriyeliler'in günlerden bu yana kaldığı Basmane Çorakkapı Camisi'nin kapıları ceamaatin artan şikayetleri üzerine kapatıldı. Ancak İmam Orhan Kocademir, su, tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamak ve çocuklu aileleri mağdur etmemek için cemaatın abdest aldığı bölümün kapısını açık bıraktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'deki Suriyeliler ekmek mücadelesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN