Sıra istasyonlarda

Giriş Tarihi: 21.8.2015
Sıra istasyonlarda

'de, Paralel Yapı'ya yönelik operasyonlarda, eğitim kurumlarının ardından 69 benzin istasyonunda arama yapıldı. Polis, 33 benzin istasyonunun evraklarında eksikler tespit etti

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri, Paralel Yapı'ya yönelik operasyonlar kapsamında Paralel Yapı'ya yakınlığı ile bilinen 69 benzin istasyonunda arama yaptı. Vergi Denetmenleri ve müfettişlerininde hazır bulunduğu operasyonda 33 benzin istasyonun evraklarında eksiklikle, uyumsuzluklar ve ruhsatlarında problemler olduğu iddiasıyla işlem yaptı. Hazırlanan tutanaklar ve belgeler Enerji Piyasası Denetleme Kurulu (EPDK) bildirildi. Öte yandan, İzmir'den başlayan benzin istasyonu incelemelerinin tüm ülke geneline de yayılabileceği kaydediliyor. "Paralel Devlet Yapılanması" soruşturması kapsamında 29 eğitim kurumunda operasyon düzenlenmesiyle ilgili gözaltına alınan 9 kişinin sorgusu sürerken, polisin geçtiğimiz günlerde İzmir'de yine aynı soruşturma kapsamında Paralel Yapı'ya yakınlığı ile bilinen 69 benzin istasyonunda arama yaptı. İzmir'de Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri ile Vergi Denetmenleri ve müfettişlerinin katıldığı operasyonda 69 benzin istasyonu içinde 33'ünün evraklarında eksik ve usulsüzlükler, ruhsat ve vaziyet planlarında uyumsuzluklar olduğu tespit edildi. Firma sahipleri de arama ve kontroller sırasında polis ve vergi müfettişleri arasında zaman zaman tartışmalar yaşandığı öğrenildi. 33 istasyon hakkında ayrıca EPDK'ya da yazı yazıp durumdan haberdar edildiği ortaya çıktı. 33 istasyon hakkında idari para cezasının yanı sıra kapatma işlemlerinin bile uygulanabileceği belirtildi.

İşlemleri devam ediyor
İzmir Emniyeti Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Paralel'e yakın olan Şelale ve Sema Eğitim kurumlarına ait özel okullarda sahtecilik ihbarı üzerine araştırma yapmıştı. Ooperasyonda "sahte belge düzenledikleri", "örgüte maddi kazanç sağladıkları" ve "eleman kazandırdıkları" öne sürülen şüphelilerin, "gerekli izin olmadan okullarda tadilat yaptıkları ve buna uygun olarak sahte yangın ruhsatı düzenledikleri, böylelikle öğrencilerin hayatlarını da tehlikeye attıkları" iddia edilmişti. Gözaltına alınan zanlıların sorgularının devam ettiği, işlemlerinin tamamlanmasının ardından da adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıra istasyonlarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN