Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koordinatör tepkisi

Manisa'da AK Partili belediyelerin karşısında Büyükşehir'in koordinatörlüklerinin bulunduğunu söyleyen Recai Berber, "İlçe belediyesinin karşısına paralel belediye konulamaz. Bu durumu kabul etmiyoruz" dedi

Koordinatör tepkisi
AK Parti Manisa İl Yerel Yönetimler Şura Toplantısı'na katılan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, AK Partili belediye başkanlıklarının karşısında büyükşehir koordinatörlüğü bulunduğunu, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını açıkladı. Berber, "Oradaki koordinatör kim? O ilçede belediye başkanlığını kaybetmiş aday var. Arkadaş o ilçe demiş ki, 'Ben bu adayı istemiyorum, şunu seçiyorum'... Sen nasıl olur da tekrardan milletin seçmediği, istemediği birini koordinatör koyarsın? Bu bile Büyükşehir kanununda değişiklik yapmayı gerektiriyor. Bir ilçe belediyesinin karşısına paralel belediye konulamaz. MHP'li belediyelerin olduğu ilçelerde koordinatörlük yok. İlçe belediyesi, büyükşehirin o ilçedeki koordinatörüdür. Hangi partiden olursa olsun" ifadelerini kullandı. AK Partili Berber, ilçelerinin ilk beş sorunun genelde yerel sorunlar olduğunu belirterek, bu sorunları ilçelerle paylaştıklarını ifade etti. Manisa olarak 30 Mart yerel seçimlerinde büyükşehirde büyük bir şok yaşadıklarını belirten Berber, "Büyükşehir yasasıyla ilgili sıkıntıları dile getirdik. Ankara'dan Manisa'ya hizmetlerin gelmesi önemliydi. Ama biz yerel yönetimlerde hizmetlerin yerinde yapılmasını istedik" ifadelerinde bulundu.

HERKESİN YETKİ ALANI VAR
Türk Ticaret Kanunu'nun yürürlüğe girmeden önce iki defa değiştiğine vurgu yapan Berber, şunları söyledi: "Kanun çıktıktan sonra insanlar bakmaya başlıyor. Bizde kanun yayınlanıyor. Bir sene internette kalıyor. Kimse ilgilenip maddelerine bakmıyor. Uygulamaya başladığı zaman bakıyoruz. Büyükşehir kanunu da mutlaka değişecek. Biz milletin menfaatine olmayan bir kanunu yürütemeyiz. Yürütmeye kalkmak bizim mantığımıza uymaz. Artıları uygulanmaya devam edecek, eksileri değiştirilecek. Büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanının amiri değildir. Büyükşehir meclis üyeleri, ilçe meclis üyelerinin amiri değildir. Herkes kendi alanında seçilmiş birer yetkilidir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koordinatör tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN