Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahkeme 'durun' dedi belediye yıktı

Seferihisar'da 22 yıldır restoran işleten Aziz Gürer, mülk sahibi ilçe belediyesinin, İdare Mahkemesi'nin tedbir kararına rağmen, hukuku hiçe sayarak mekanı yıktığını söyledi

Giriş Tarihi: 24.8.2015
Mahkeme 'durun' dedi belediye yıktı
Seferihisar Belediyesi'nin kiracısı olarak 22 yıldır restoran işleten Aziz Gürer, mahkeme kararı dikkate alınmadan, mekanının yıkıldığını ve emeklerinin hiçe sayıldığını dile getirdi. Belediye, Sığacık Mahallesi 3216 sokakta 3. derece arkeolojik sit alanında yer alan yapıyı 1993 yılında Aziz Gürer'in sahibi olduğu Teos-Tur Turizm'e kiraladı. 22 yıldır düzenli olarak kirasını ödeyen Gürer, bir süre önce Seferihisar Belediyesi'nden gelen tahliye talebiyle şok yaşadı. 25 Haziran 2015 tarihinde Gürer'in restoranının bulunduğu arazinin satışa çıkarılacağını ifade eden belediye yetkilileri, binanın tahliye edilmesini istedi. Gürer, avukatı Ahmet Üner aracılığıyla Seferihisar Sulh Hukuk Mahkemesi'ne tahliyeyi durdurmak için başvurdu. Mahkeme de tahliyenin durdurulması amacıyla ihtiyati tedbir konulmasına karar verdi. Ancak Seferihisar Belediyesi henüz kendilerine ulaşan bir karar olmadığını söyleyerek zabıta ekibi vasıtasıyla binayı tahliye etti. Tahliyeden kısa süre sonra belediye ekipleri binayı yıktı.

ARAZİ SATILDI

26 Haziran 2015'te yapılan ihaleyle Gürer'in restoranının da içinde bulunduğu 2 bin 469 metrekarelik arazi satıldı. Belediyenin yayınladığı ihale ilanında arazide restoran binası ve ağaçlar olmasına rağmen "Taşınmaz üzerinde herhangi bir yapı ile ticari değer taşıyan meyveli meyvesiz ağaçlar ve ürün bulunmamaktadır" denilmesi de şaşırttı. Seferihisar Belediyesi'nin 22 yıllık emeğini yok ettiğini savunan Aziz Gürer, "Seferihisar Sulh Hukuk Mahkemesi tahliyenin durdurulmasına karar verdi. Tahliyenin olduğu gün mahkeme kararı çıktı. Ellerine karar ulaşmadığını söylediler. Avukatım aynı gün kararı elden belediyeye dilekçe ile teslim etti. 3-4 gün sonra da restoranımı yıktılar. Beni, 22 yıllık mekanımdan çıkardılar. Seferihisar Belediyesi'nin arka arkaya arazilerini satması beni şaşırtıyor" dedi.

HUKUK DIŞI EYLEM

Avukat Ahmet Üner ise "Mevcut tedbir kararı gereğince belediye müvekkil şirketi tahliye etmemeliydi. Burada hukuk dışı bir eylem var. İzmir 2. ve 4. İdare Mahkemelerine dava açtık. Buradan gelecek kararları bekliyoruz. Tazminat davası açmayı da düşünüyoruz. Mahkeme tespiti ile üzerinde restoran binası, ağaçlar olmasına rağmen ihale şartnamesinde satılan alanı boş arazi gibi gösterdiler. Eksik bilgi ile ihaleye çıkıldı. Bu nedenle ihalenin iptali için idare mahkemesinde dava açtık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkeme 'durun' dedi belediye yıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN