Münbit topraklar suyla buluşturuldu

İzmir'in Bayındır ilçesindeki verimli arazileri suyla buluşturacak proje tamamlandı. 30 bin 900 dekar zirai arazide modern sistemle sulama yapılabilecek. Üreticilerin geliri artacak

Giriş Tarihi: 25.8.2015
Münbit topraklar suyla buluşturuldu
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İzmir'in Bayındır ilçesindeki verimli arazileri su ile buluşturacak projeyi bitirdiklerini, proje kapsamında yörede bulunan 30 bin 900 dekar zirai arazide modern sulama sistemleri tesis ederek münbit toprakları suya kavuşturduklarını bildirdi. Proje kapsamında ilk olarak sulama suyunu depolayacak Zeytinova Barajı'nın inşasını gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu "2014'te sözleşmesini imzaladığımız depolanan suyu arazilere iletecek sulama projesini ise Haziran ayında tamamladık. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün özverili çalışmaları neticesinde yapım işini süresinden önce bitirdik" diye konuştu. Eroğlu ayrıca iş kapsamında sulama şebekesinin tamamının borulu sistem ile teşkil edilerek, iş kapsamında değişik çap ve cinste yaklaşık 86 bin metre yüksek basınçlı sulama borusu ile yaklaşık 390 adet sanat yapısının da inşa edildiğini sözlerine ekledi. Zeytinova Barajı, Bayındır Falaka Çayı üzerinde yer alıyor. Temelden yüksekliği 115 metre olan, sulama maksatlı baraj gölünde 33 milyon metreküp su depolanıyor. Zeytinova Sulaması ile Bayındır ilçesi, Zeytinova, Yusuflu, Yakacık, Buruncuk, Pınarlı yerleşim yerlerine ait tarım arazileri ile Tire İlçesine bağlı Yeni Mahalle yerleşim yerindeki tarım arazilerinin bir bölümü olmak üzere toplamda 30 bin 900 dekar zirai arazi modern sulama şebekesi ile sulanıyor.

KAZANÇ ARTACAK
Zeytinova Barajı'nın sulayacağı sahada halihazırda hububat, mısır, zeytin, pamuk, sebze, bostan ve yonca tarımı yapılırken, Zeytinova'nın devreye girmesiyle sulu tarıma geçildi. Yörede entansif tarımın yanı sıra 2. ürün tarımı artacak. Böylelikle mevcut ürünlerde verim ve üretim artışı sağlanacak. Projesi ile dekar başına 620 lira net gelir artışı elde edilecek. Nüfusa düşen aile geliri 2 bin lira iken proje ile bu miktar 5 bin 153 liraya yükselecek. Ayrıca projeden bin 342 çiftçi ailesinin yanı sıra doğrudan 6 bin kişi, dolaylı olarak da bin 500 kişi olmak üzere toplam 7 bin 500 kişi yararlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Münbit topraklar suyla buluşturuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN