Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antik dönemde bile tekstil merkeziymiş

Giriş Tarihi: 26.8.2015
Antik dönemde bile tekstil merkeziymiş

Denizli Laodikya antik kentinde dokuma tanrıçası Athena'nın heykeline ulaşıldığını bildiren Prof. Şimşek, bölgenin antik dönemde çok önemli bir tekstil merkezi olduğunu söyledi

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen Laodikya antik kenti kazı çalışmalarında dokuma tanrıçası Athena'nın heykel başına ulaşıldı. Stadyum Caddesi'nde yapılan çalışmalar sırasında 10 santimetrelik bir toprak tabakasının altına gizlenmiş şekilde bulunan MS 2 yüzyıla tarihlenen heykel başının, kazı çalışmaları başlamadan önce kaçak kazı yapanlar tarafından bulunduğu, ancak bölgede kazı çalışmaları başlayınca yerinden alınamadığı kaydedildi. Laodikya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, "2015 yılının güzel buluntularından biri de kentin dokuma tanrıçası olan Athena'nın çok kaliteli, MS 2. yüzyılda yapılan başının ortaya çıkarılmasıdır. Laodikya Antik Kenti'nin buluntuları bugünkü Denizli'nin geçmişinin binlerce yıl öncesine dayanan somut şeylerini de ortaya çıkarıyor. Bu bölge, antik dönemde çok önemli bir tekstil merkeziydi. Daha önceleri bölgede dokuma tezgah ağırlıkları bulunmuştu. Bin 500 yıllık yün kumaşlar ve boya malzemeleri de yine kazılarda bulunmuştu. Kentte dokuma tanrıçasının çok sevildiğini anlıyoruz" dedi.

HİSLİ BİR GENÇ KIZ
Şimşek, Athena'nın heykel başının Loadikyalı heykeltıraşlar tarafından yapıldığını belirterek şunları söyledi: "Heykel, bir genç kız gibi yapılmış. Çok hisli, çok kaliteli bir heykel başı. Bu heykel başının bulunması kazı heyeti olarak bizleri çok sevindirdi. Bu heykel başını bulmamız çok enteresan oldu. Bunu Stadyum Caddesi kazılarında çift başlı büstle bulduk. 10 santimetre toprağın altına özenle koyulmuş şekilde bulduk. Bunu daha önce kaçakçılar bulup saklamış. Herhalde satmak için pazar arıyorlardı. Ancak kazıya başlayınca bir daha buraya gelemediler. 12 yıl sonra bu heykeli bulmuş olduk. Bu da bizi çok sevindirdi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antik dönemde bile tekstil merkeziymiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN