Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayındır'ın koku çilesi

Giriş Tarihi: 28.8.2015
Bayındır'ın koku çilesi

Bayındır'ın Çınardibi mahallesi sakinleri, 2010 yılında dilekçeyle başvurmalarına rağmen kanalizasyon arıtma tesisinin kurulmadığını belirterek, İZSU yetkililerini göreve davet etti

İzmir'in Bayındır ilçesine bağlı Çınardibi mahallesi sakinleri kötü koku ve çevre kirliliğine isyan ediyor. Organik tarımın yanı sıra, yayla turizminin de ön planda olduğu toplam 646 haneli Çınardibi'nde yaşayanlar, 2010'da muhtarlık kanalıyla kanalizasyon arıtma tesisi yapılması için İZSU'ya dilekçeyle başvurduklarını, ancak aradan geçen 5 yılda bir arpa boyu yol alamadıklarını öne sürdü. Dereye akan kanalizasyon nedeniyle baş gösterebilecek salgın hastalıklardan korktuklarını ifade eden vatandaşlar, "sinek ve kokudan artık duramıyoruz" dedi. İzmir'de, organik tarıma ilk geçen köyün 2005'te İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanıp mahalleye dönüştüğünü hatırlatan Sabri Tener, yaz aylarında 2 bine ulaşan nüfusun ihtiyaçlarının karşılanamadığını söyledi. Arıtma tesisi yapılması amacıyla muhtar Ramazan Satın'ın 2010'da İZSU'ya dilekçe verdiğini anlatan Tener, "Kanalizasyon sistemi yapımına İl Özel İdaresi tarafından başlanmıştı. Ancak Bayındır, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanınca yatırımlar da yarım kalmıştı. Yeni yapılan inşaatların kanalizasyon bağlantıları yok. Arıtma tesisi yapılacak yeri mahalle halkı olarak belirleyip İZSU'ya tahsis ettik. Ama bugüne kadar bir çivi bile çakılmadı" dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, benzer hizmetler için katılım payı adı altında para aldığını belirten vatandaşlar dertlerini şöyle anlattı: "Şehirlerde yaşayanlarla aynı katılım payını ödüyoruz. Madem kanalizasyon arıtması yapamıyorsunuz en azından geçici olarak atıkların toplanacağı foseptik çukuru açıp, belirli günlerde bu atıkları vidanjörlerle toplayın. Köyümüzü sinek ve pis koku sardı."

KIRSALDA EKSİKLİK VAR
Çınardibi'nde incelemelerde bulunup, vatandaşların şikayetlerini dinleyen AK Parti Bayındır İlçe Başkanı Uğur Demirezen ise Bayındır'ın kırsaldaki mahallerinin yüzde 60'nda altyapı eksiklikleri nedeniyle benzer sorunlar yaşandığını söyledi. Demirezen, "Bayındırlılar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden hizmet alabilmek için su, katı atık ve katılım payı ödüyor, karşılığını alamıyor. Vatandaş çile çekiyor. Büyükşehir yasasından yıllar önce metropol ilçe olarak, İzmir BŞB'ye bağlanan Bayındır, ne yazık ki hizmet anlamında diğer ilçelerin çok gerisinde kaldı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayındır'ın koku çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN