Şirket yazışmasına girip dolandırdılar

Manisa'da bir plastik firması, Tayvan'dan mal aldığı şirket ile mail yoluyla yazışırken araya bilgisayar korsanları girdi. Ödeme için kendi hesap numarasını veren korsanlar, şirketi 243 bin lira dolandırdı

Giriş Tarihi: 31.8.2015
Şirket yazışmasına girip dolandırdılar
Manisa'daki bir plastik fabrikası bilgisayar korsanlarının son günlerde kullandığı 'oltalama' yöntemiyle akıl almaz şekilde dolandırıldı. Manisa'daki fabrika yetkilisi C.M., daha önce defalarca ticaret yaptıkları Tayvanlı şirket ile yine ham madde alımı ile ilgili e-posta yoluyla yazışmalar yaptı. Manisa'ya gönderilecek hammadde karşılığında 243 bin lira karşılığında anlaşma yapıldı. Karşılıklı elektronik postalar gönderilirken, Manisa'daki şirketin bilgisayarını ele geçiren internet korsanı ödemeler ile ilgili kısıma gelindiğinde e-mail yazışmalarının içine girdi. Hacker, Manisa'daki fabrika yetkilisine, "Hesap numaralarımız değişti. Bundan sonra artık bu hesap numarasına para yatırırsınız" deyip, Tayvanlı firmanın hesap numarası gibi kendi IBAN numarasını gönderdi. Durumun farkında olmayan Manisa'daki yetkili, ilk etapta korsanın verdiği hesaba 81 bin lira gönderdi. Tayvanlı firma görevlisi gibi yazışan hacker, "Şirketimiz sistem değiştirdi. Artık paranın tamamı gelmeden hammaddeyi göndermiyoruz. Bu nedenle geriye kalan 162 bin lirayı da gönderin. Hammaddeyi öyle gönderelim" dedi. Buna da inanan Manisalı firmanın yetkilisi hackerın hesabına aynı şekilde 162 bin lira daha gönderdi. Aradan geçen zaman içerisinde hammadde zamanında gelmeyince Manisalı firmanın yetkilisi Tayvan'daki firmayı telefonla aradı. Tayvanlı firma, "Yazışmalarımız yarıda kalmıştı. Bizim hesabımıza gelen para da olmadı. Bu nedenle ham maddeyi göndermedik" cevabını verince Manisalı fabrika yetkilisi C.M. dolandırıldığını anladı.

PARALAR ÇİN HESABINDA

Fabrika yetkilisi C.M. avukatı Ufuk Kula aracılığıyla soluğu Manisa Cumhuriyet Bassavcılığı'nda aldı. Savcılığın talimatı ile harekete geçen Manisa Bilişim polisi fabrika bilgisayarlarını inceledi, imaj aldı. Yapılan incelemede fabrika bilgisayarlarına virüs bulaştığı, bu yöntemle şirket e-posta yazışmalarının içine girilebildiği tespit edildi. IP numarasından bilgisayar korsanının yurt dışındaki bir bilgisayardan e-posta yazışmalarının içine girdiği anlaşıldı. Ayrıca korsan tarafından verilen banka hesabının Çin'de olduğu belirlendi. Çin'deki yetkililerle iletişime geçen polis ekipleri şu ana kadar bir sonuç elde edemedi. Fabrikanın avukatı Ufuk Kula, "Firmalar ya da internet kullanıcıları tanımadıkları kişilerden gelen e-postaların eklerini kesinlikle indirilmemeli. Ekler indirilince bilgisayara farkında olmadan virüs bulaşıyor. Böylece internet korsanları firmalarını yazışmalarını görüp araya girebiliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şirket yazışmasına girip dolandırdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN