Karar ver Başkan

Konak Tramvayı projesinde iki kez revizyona giden Büyükşehir, Üçkuyular-Konak güzergahında en başa dönüyor. Sahil Bulvarı'na alınacak projeye Kocaoğlu'nun vereceği karar sonrası başlanacak

Giriş Tarihi: 2.9.2015
Karar ver Başkan
Büyükşehir Belediyesi, daha önce iki kez revizyona gittiği Konak tramvayı projesinde, Üçkuyular-Konak arası güzergahında ilk çalışmaya geri dönecek. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan Mithatpaşa Caddesi'ne alınan güzergahın yeniden Sahil Bulvarı'na alınması için proje hazırlıkları tamamlandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu son kararı verdikten sonra, geciken çalışmalar başlayacak. Konak tramvayında meslek odalarının önerileri doğrultusunda ihale öncesi Şair Eşref Bulvarı'ndan geçen güzergahta tramvay hattını dut ağaçlarının kesilmesine yol açacak orta refüjden kaldırarak mevcut taşıt yoluna kaydıran Büyükşehir Belediyesi, ihale sonrası ise yine meslek odalarının önerileri, yeşil alan üzerinden gitmesine tepkiler ve otoparkların azalacak olması nedeniyle Mustafa Kemal Sahil Bulvarı yeşil alanından geçecek güzergahı Mithatpaşa Caddesi'ne almaya karar vermişti. Mithatpaşa Caddesi'nden geçmesi planlanlan güzergahta ortaya çıkan sorunlardan dolayı değişiklik gündeme geldi. Özellikle caddenin altından geçen su, elektrik, doğalgaz ve benzeri altyapı deplaselerinin zorunluluğu ve sıkıntılar, maliyetteki artış ile trafikte yaşanacak sorunları dikkate alan belediye bürokratları, Sahil Bulvarı hattı için yeni proje hazırladı. Bu kez yeşil alan yerine yol ve kaldırımdan geçmesi planlandı. Hazırlanın iki ayrı alternatifin birinde hat tamamen taşıt yolunda olacak şekilde, diğerinde ise bir kısmı kaldırımda kalacak şekilde öngörüldü. Başkan Kocaoğlu'nun önümüzdeki günlerde vereceği karar sonrası firma çalışmalara başlayacak. Belediye, Mithatpaşa Parkı önünde Sahil Bulvarı'nın yeraltına alınmasıyla ilgili daha önceden hazırlanan ve tramvay hattının sahil bulvarından geçtiği görülen fotoğraları kullandı.

AYNI TAS AYNI HAMAM

Karşıyaka tramvayında da inşaat başladıktan sonra iki kez revizyon yapılmıştı. İlkinde sahilden gitmesi projelendirilen tramvay başta palmiyeler olmak üzere bazı ağaçların kesilecek olmasına gelen tepkiler üzerine yola indirildi. Daha sonra ise Alaybey'e kadar gitmesi planlanan hattıntrafik sıkışıklığı ve deniz kıyısındaki ağaçların kesilmeden bu gerçekleşemeyeceği için İskele'de sonlandırılması kararı alındı. Alaybey istasyonu projeden çıkarıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, Konak tramvay projesindeki Mithatpaşa Caddesi- Mustafa Kemal Sahil Bulvarı revizyonuyla ilgili son kararın henüz verilmediğini, alternatiflerin değerlendirildiğini söylemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karar ver Başkan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN