Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Örnek olacak dere ıslahları yapacağız

Giriş Tarihi: 3.9.2015
Örnek olacak dere ıslahları yapacağız

İzmir ve Manisa'da bulunan derelerde ıslah çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten Bakan Eroğlu, "İnsanımızı ve toprağımızı muhtemel taşkın zararlarından koruyoruz" dedi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün İzmir ve Manisa'da ki derelerde ıslah çalışmalarına hızla devam ettiğini kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bakanlık olarak insanımızı ve toprağımızı muhtemel taşkın zararlarından koruyoruz. Bu gaye ile yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında İzmir ve Manisa'da, örnek olacak dere ıslahları yapacağız" ifadelerini kullandı. 50 yıldır İzmir'de Fetrek Deresi'nin ıslahı talebinin var olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Her gelen biz yapacağız demiş. DSİ'nin çalışkan elemanları ve Torbalı Belediyesi ile biz bu işi yaparız dedik. Orman teşkilatımızda buranın ağaçlandırma çalışmalarını yapacak ve İzmir'de böylece örnek bir dere ıslahı çalışması gerçekleştireceğiz. Suyun sürekli aktığı kısma bir kılavuz dere inşa edeceğiz. Bu derenin yan taraflarını ise yeşillendireceğiz. İnsanların gelip oturabileceği mesirelik alanlar oluşturacağız. Hem dere ıslahı hem mesirelik alan olacak. Bu projeyle hem gölet inşa edeceğiz hem de bu alanı taşkınlardan koruyacağız. DSİ bu uygulamayı ilk defa hazırlıyor" diye konuştu.

50 BİN KİŞİ FAYDALANACAK
Tamamı 22 bin metre olan Fetrek Çayı'nda bugüne kadar 1milyon 500 bin m3 kazı ve yükleme, yapıldı. Ayrıca Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 2015 fiyatlarına göre tesisin maliyetinin 85 milyon TL olduğunu ve yapılacak yatak talveg düzenlemesi ile de 50 bin kişiye fayda sağlanacağını ifade etti. Manisa'da da dere ıslahı çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Alaşehir Çayı ve yan dereleri temizliği ve sedde tanzimi toplu çalışması ile Alaşehir ilçesi ve ona bağlı 4 belde, 5 köy ve 12 bin dekar zirai alanın taşkınlardan korumayı hedefliyoruz. Temmuz 2015 itibari ile projede 220 bin m3 kazı ile 4.250 metre dere ıslah çalışması yapıldı. Maliyeti 2 milyon 100 bin TL olan projenin tamamlanması ile ekonomiye 15 milyon TL fayda sağlanacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örnek olacak dere ıslahları yapacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN