Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyayı Ege giydirdi

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB), son 1 yıllık dönemde 1 milyar 249 milyon 292 bin dolarlık ihracat yaparak, yeniden zirveye çıkmanın sevincini yaşıyor

Giriş Tarihi: 6.9.2015
Dünyayı Ege giydirdi
EHKİB, ulaştığı ihracat rakamıyla 10 yıl sonra Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde en fazla ihracat yapan birlik olmanın mutluluğunu yaşıyor. Haziran ayında Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde en fazla ihracat yapan birlik konumuna yükselen Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, Temmuz ve Ağustos ayında da zirvedeki konumunu güçlendirdi. Ocak - Ağustos döneminde 805 milyon 511 bin dolar ihracat rakamına ulaşan EHKİB'in son bir yıllık ihracatı ise 1 milyar 249 milyon 292 bin dolar oldu. Zirveyi 2006 yılında Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği'ne kaptıran Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği 10 yıldır en fazla ihracat yapan ikinci birlik konumundaydı. Ege Bölgesi'nde 1980 sonrasında hazırgiyim sektörünün güçlendiğini ve ihracatını sürekli arttırarak 1995 yılında 450 milyon dolarlık ihracat rakamıyla lider sektör konumuna geldiğini belirten Birlik Başkanı Emre Kızılgüneşler, "Avrupa Birliği pazarına yakınlığımız, sektörün tasarım ve insan gücüne yatırım yapması, pamuk üreticisi ülke olmamız gibi avantajlar üst üste eklenince 2005 yılında 1 milyar 121 milyon dolar ihracat rakamıyla 1 milyar dolar barajını geçen ilk birlik olduk" diye konuştu.

İSTİHDAMDA BİRİNCİ
2005 sonrasında değerli TL politikası nedeniyle hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün göreceli olarak güç kaybettiğini ve ihracatta liderliğini kaptırdığını dile getiren Kızılgüneşler, 2005 sonrasında sektörün; tasarım, moda, ar-ge ve insan kaynaklarına yaptığı yatırımlarla tekrar güçlenerek 2015 yılında lider sektör konumuna yükseldiğini ifade etti. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'ne üye 852 firmanın 2015 yılında Ocak - Ağustos döneminde Türkiye'ye 805 milyon 511 bin dolar döviz kazandırdığını anlatan Kızılgüneşler, ana ihraç kalemlerinin ise kadın dış giyim ürünleri; bluz, tişört, etek, elbise, bay dış giyim ürünleri; gömlek, tişört, pantolon olduğunu kaydetti. Hazırgiyim sektörünün Ege Bölgesi genelinde istihdamda birinci, ihracatta ise ikinci sektör konumunda olduğunu kaydeden Kızılgüneşler Ocak-Ağustos 2015 döneminde Ege'den 1 milyar 564 milyon dolar ihracat yaptıklarını İzmir'in 865 milyon 665 bin dolarla birinci olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyayı Ege giydirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN