Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşımda kart krizi

Giriş Tarihi: 7.9.2015
Ulaşımda kart krizi

İzmir'de toplu ulaşımda kullanılan İzmirimkart bayilerde kalmadı. Böyle olunca da yeni kart almak isteyenlerin eli boş kaldı. Sorunun 'İzmirimkart'ın yazılımı tamamlanana kadar süreceği öğrenildi

İzmir'de toplu taşıma araçlarında kullanılan elektronik ücret toplama sisteminde yaşanan sorunlar bitmek bilmiyor. Daha önce toplu ulaşım araçlarında zorunlu olarak "ücretsiz" hizmet veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, sorunların çözümü adına yıllar sonra yeniden "kağıt bilet" uygulamasına da dönmüştü. Bu kez de toplu ulaşım sisteminde kullanılan akıllı kart bayilerinde yolculara satılacak kart kalmadı. Yeni kart almak isteyen yolcular bayilerden elleri boş dönmeye başladı. Sistemi haziran ayından itibaren üstlenen firma "İzmirimkart" adı verilen yeni kartların yazılımını tamamlayana kadar sıkıntı sürecek.

MAHKEMELİK OLDU
İzmir'de ESHOT Genel Müdürlüğü'nün toplu ulaşım elektronik ücret toplama sisteminde Ocak ayında yapılan ve mahkemelik olan ihalenin uzantısı olan sıkıntıların bir kısmı henüz çözülemedi. Haziran ayında eski firma Kentkart'dan sistemi devralan Kartek firması, Haziran ve Temmuz aylarında mevcut kentkarların otobüs, metro ve vapura binişti okunmasında yaşanan problemleri çözdü. Ancak, bu süreç yeni elektronik kartların hazırlanmasını geciktirdi. İzmirimkart adı verilecek olan kartın yazılımı henüz tamamlanmadı. ESHOT, Haziran ayından itibaren yaşanan sorunlar sırasında arızalı olan veya yeni sistemi olmayan kartları değiştirdi. Stoktaki kentkartlar bu süreçte tükendi. Bayilerde satacak kart kalmadı. Ayrıca yeni şirkette İzmirimkart hazırlarını sürdürdüğü için bu kartın piyasa sürülmesi beklendi. Ancak, bayilere yeni kart almaya giden yolcular elleri boş dönmeye başlayınca sıkıntı başgösterdi. Yeni kart talepleri arttı. ESHOT yetkilileri Kartek'in kısa süre içinde yeni kartları hazırlamasını beklediklerini söyledi. Şirketin kartların yazılımı konusunda çalışmaları sürdürdüğü, eylül sonuna kadar yeni kartların kullanılma sunulmasını beklediklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşımda kart krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN