İthale gerek kalmayacak

Giriş Tarihi: 11.9.2015
İthale gerek kalmayacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Başkanı Fikri Işık, Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulan merkezde, halen ithal edilmekte olan ilaçların geliştirilmesine başlanacağını bildirdi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) bünyesinde yerli ilaç ve tedavi yöntemleri konusunda araştırmalar yapmak üzere kurulan İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'nin (iBG-İzmir) açılışına ilişkin toplantıda konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 150 milyon liraya mal olan bu yatırımın Türkiye için hayırlı olmasını dilediğini belirtti. iBG-İzmir'de, biyoteknolojik ilaçlar, yenileyici tıp, hücre tedavileri, medikal mikro aygıtlar ve nörolojik hastalıkların tanı ve tedavisi gibi alanlarda çalışmalar yapılacağını hatırlatan Bakan Işık, "Merkezin hedefi, 2023 yılında Doğu Akdeniz Bölgesi'ndeki en üst düzey biyomedikal inovasyon merkezlerinden biri olmaktır. İnşallah burada ülkemizin dışarıdan ithal etmek zorunda kaldığı ilaçları geliştirme imkanı bulacağız" dedi.Bakan Işık, Türkiye'nin 2014 yılında 4,7 milyar dolarlık ilaç ithal ettiğini ve her 1 kilogram biyoteknolojik ilaca ortalama 1 milyon dolar ödediğini dile getirdi.

HAKSIZ İTHAMLAR

Bakan Işık, terör saldırılarıyla ilgili de açıklamada bulunarak, "Teröristler hakkında bir tane olumsuz cümle kullanmayanların devletimize, hükümete ve hatta milletimize haksız ithamlarda bulunduklarına şahit oluyoruz. Ancak ne olursa olsun, metanetimizi korumak, aklı selime sahip çıkmak ve oyunları boşa çıkarmak zorundayız" diye konuştu. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün de merkezin kurulması çalışmalarına büyük destek veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir törenle iBG-İzmir'in açılış kurdelesini keseceklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İthale gerek kalmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN