Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Basmane'de yeniden sığınmacı hareketliliği

Giriş Tarihi: 14.9.2015
Basmane'de yeniden sığınmacı hareketliliği

Avrupa, sığınmacılara bakışını, cansız bedeni sahile vuran Aylan Kurdi'nin fotoğrafını görünce az da olsa değiştirdi, Basmane'de hareketlilik yeniden başladı

Avrupa'nın sığınmacı soruna bakışını kısmen de olsa değiştirip, kapıları açması, sığınmacıların İzmir'deki toplanma merkezlerinden Basmane'yi hareketlendirdi. Yunan adalarına geçmek isteyen çok sayıda sığınmacı yolculuk hazırlıklarına başladı. Basmane Garı ve buradaki otobüs firmaları önüne çok sayıda Suriyeli'nin ya geldiği, ya da sahil bölgelerine gittiği görüldü. Basmane esnafı parası olan Suriyelilerin Yunan adalarına gittiğini, dilenen, parası olmayanların ise kamplara gönderildiğini belirterek, "Aylan'ın fotoğrafının yayınlanmasından sonra büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Gelenleri ertesi gün göremiyoruz. Parası olanlar taksi kiralayarak sahil ilçelerine gidiyor" dedi.

İKİYÜZLÜLÜK ORTAYA ÇIKTI
Diğer yandan Basmane'de bir araya gelen 14 derneğin üyeleri "Mülteciler Hoş Geldiniz/Sınırları Açın" eylemi düzenledi. Grup adına basın açıklaması yapan İrem Somer, Suriyeli çocuk Aylan Kurdi'nin cansız bedeninin kıyıya vurmasıyla devletlerin mülteciler konusundaki ikiyüzlülüğünün açıkça ortaya çıktığını, öte yandan Avrupa halkları ve mülteciler arasındaki dayanışmanın da sağlandığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Basmane'de yeniden sığınmacı hareketliliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN