Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tabelayı sökünce sorun çözüldü mü?

'de uzmanların "körfez için uygun değil" uyarısına rağmen alınan gemilerin iskelelere yanaşabilmesi için yapımına başlanan platformlar bitirilemeyince, Büyükşehir projenin bitiş tarihini gösteren tabelaları söktü

Giriş Tarihi: 14.9.2015
Tabelayı sökünce sorun çözüldü mü?
Büyükşehir Belediyesi'nin büyük tartışmalarla 117 milyon euroya ihale ettiği yeni nesil gemilerin iskelelere yanaşabilmesi için bir çalışma başlattı. Projede Bostanlı ve Karşıyaka iskelelerinde başlattığı "Geçici yükseltilmiş yolcu platformu" revize işlemi, işin teslim tarihi olan 29 Temmuz'un üzerinden 46 gün geçmesine rağmen hala bitmedi. Tepkilerden çekinen Büyükşehir Belediyesi ekipleri çözümü, işin başlangıç ve bitiş tarihlerini gösteren bilgilendirme tabelalarını sökmekte buldu.

3 YIL BEKLEDİLER
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 117 milyon euroya 2012 yılında ihale ettiği yeni nesil karbon kompozit gemilerin mevcut iskelelere yanaşamayacağı bilinmesine rağmen 3 yıl boyunca iskelelerde revize işlemi için harekete geçmemişti. Yeni nesil ilk gemi olan Çakabey'in İzmir'e gelişinin ardından 15 ay geçtikten sonra ilk adım atılmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından Karşıyaka ve Bostanlı iskelelerinde, yeni nesil karbon kompozit gemilerin yolcu indirip bindirebilmesi için "Yükseltilmiş yolcu platformu" ihalesi yapılarak 1 milyon 369 bin liraya yüklenici firmaya verilmişti. Büyükşehir Belediyesi'nin geçici olarak yapılan revize işlemine fahiş bedel ödemesi kamuoyunun tepkisini çekmişti. İki iskelede eş zamanlı olarak 29 Nisan 2015 tarihinde çalışmalara başlayan yüklenici firmanın işi 29 Temmuz tarihinde teslim etmesi gerekiyordu. Fakat söz konusu tarihte işi yetiştiremeyen yüklenici firma iskeleyi teslim edemedi. Tüm bu gelişmeler yaşanırken İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Karşıyaka ve Bostanlı iskelelerinde bulunan bilgilendirme tabelalarını söktü. 90 gün sürecek işlemin başlama tarihi üzerinden 136 gün geçmesine rağmen hala bitmemiş olması üzerine gelecek tepkilerden çekinen İzmir Büyükşehir Belediyesi, iki iskelenin de girişinde bulunana bilgilendirme tabelalarını yerlerinden söktü. Geçici yükseltilmiş yolcu platformlarının bir bölümü imal edilmiş olmasına rağmen, iki iskelede de çalışmalar hala daha devam ediyor. Özellikle Bostanlı İskelesi'ndeki çalışmaların devam etmesine rağmen ne zaman biteceği ise bilinmiyor. Yıllar önce bu gemilerin geleceği bilinmesine rağmen zamanında iskele çalışmalarına başlamayan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir de yapımına başlanan geçici yolcu platformunu zamanında tamamlayamaması, vatandaşlardan tepki topladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tabelayı sökünce sorun çözüldü mü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN