İzmir'de turizm zirvesi

İTO'nun ev sahipliğinde düzenlenen 'Turizm Zirvesi'nde konuşan Ekrem Demirtaş, "İzmir, marka şehir olacak" dedi. Başaran Ulusoy ise kente gelen yabancı turizmcilerden vize kolaylığı yapılmasını istedi

Giriş Tarihi: 2.10.2015
İzmir'de turizm zirvesi
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 26 ülkeden 70 konuğun katıldığı, İzmir Ticaret Odası'nın (İTO) düzenlediği 'Tour İzmir' Turizm Zirvesi'nde yurt dışı vizeleri konusundaki sitemini dile getirdi. Ulusoy, "Buradaki yabancı konuklarımıza diyorum ki, 'Lütfen ülkenizde dostlarınıza söyleyin bu vizelerde kolaylık sağlansın.' Çünkü yeri geldiğinde, biz de sizlere vize koyma hakkına sahibiz. Bunu lütfen ülkenizin yetkililerine söyleyin" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Agora, Kemeraltı ve Kadifekale'nin Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmesi için UNESCO'ya başvuru hazırlıklarına başladıklarını açıkladı. İTO'nun ev sahipliğinde Swissotel'de düzenlenen 'Tour İzmir' Turizm Zirvesi'ne yerli ve yabancı turizimciler başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

POTANSİYELİMİZ VAR
Türkiye'nin marka ülkeler araştırmasına göre 19'uncu sırada yer aldığını ve dünyanın en büyük 6'ncı turizm destinasyonu olduğunu anlatan Demirtaş, "Bizim amacımız Türkiye'nin 2'nci büyük kenti olan İzmir'i marka kent yapmak. Çünkü turizm, yarattığı büyük ekonomik katkı değerinin yanı sıra dinamizmi, tanıtım gücü ile eğitimden sanayiye, spordan yaşam kalitesine kadar birçok kente çok şey katan özel bir alan. Oda başkanı olduğum 1992 yılında '12 ay turizm' diyerek işe soyundum. Çünkü İzmir'in turizm potansiyeline her zaman güvendim" dedi. "Bu şehirde her zaman hayat var. Emekliliğimi de bu kentte geçirmek istiyorum" diyen TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, "Bugün Antalya, İstanbul turizmde moda oldu ama İzmir her zaman marka oldu. Moda gelip geçicidir fakat İzmir her zaman turizmde önemli bir rol oynamıştır. İzmir'de devlet bürokrasisinin ve Ticaret Odamızın turizmin içinde olması bize cesaret veriyor" şeklinde konuştu. İTO tarafından karşılanan İzmir Limanı'ndaki kurvaziyerlerden alınan ayakbastı parasının kaldırılıp, liman ücretlerinin azaltılması gerektiğini aktaran Ulusoy, Türkiye'nin artık vize konacak değil, vizelerin rahatlıkla verileceği bir ülke olduğuna da değindi. Ulusoy, "O nedenle buradaki yabancı konuklarımıza diyorum ki, lütfen ülkenizde dostlarınıza söyleyin bu vizelerde kolaylık sağlansın. Çünkü yeri geldiğinde biz de sizlere vize koyma hakkına sahibiz. Bunu lütfen ülkenizin yetkililerine söyleyin" dedi. Sun Express CEO'su Jaan Albretcht ise, yeni başladıkları ancak kısa sürede önemli başarılara imza attıkları İzmir'de 35 noktaya direkt uçuş gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.

KEMERALTI RAPORUNA BİR GÖNDERME YOK
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, geçtiğimiz gün Kemeraltı ile ilgili yaptığı konuşmanın EGİAD'ın 'Kemeraltı' önerisine bir gönderme olmadığını söyledi. EGİAD'ın çalışmalarını takdirle izlediklerini dile getiren Demirtaş, "Raporlarındaki pek çok şey de doğru konular. Bizim de zaman zaman dile getirdiğimiz konular. Örneğin, Kemeraltı'nın üstünün kapatılması gibi çok doğru öneriler. 20 maddelik öneriler var ve hepsi katıldığım konular. Kesinlikle EGİAD'ın raporuna karşılık söylenmiş sözler değildir. Böyle anlaşıldıysa düzeltmek istiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de turizm zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN