Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu siluet Atatürk'ün mü!

İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının dış cephesinde yer alan dev ışıklı siluetin Atatürk resmi olduğu, ancak altındaki imzadan anlaşılabiliyor. Üstelik ışıkların bir kısmı yanmıyor

Giriş Tarihi: 4.10.2015
Bu siluet Atatürk'ün mü!
Başta Tuncay Özkan olmak üzere CHP'li milletvekili adayları 1 Kasım öncesi propaganda çalışmalarını İzmirlilerin "Atatürk hassasiyeti" üzerine kurup, bu şekilde oy toplama hesapları yaparken, yine CHP'li Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet binasındaki ışıklı siluette gözlenen özensizlik, bu çabalarla ciddi bir tezat oluşturuyor. Zira söz konusu siluetin Atatürk portresi olduğunu anlamak, ancak Büyük Önder'in imzası görüldüğünde mümkün... Ayrıca siluetin ışıklarının bir kısmının yanmaması özensizliği bütün çıplaklığı ile ortaya çıkarıyor. AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım'ın Torbalı'daki seçim çalışmaları sırasında ziyaret ettiği ofiste çekilen fotoğrafın fonunda yer alan ve üzerine AK Parti bayrağı kapatılan tabloda Atatürk'ün resminin bulunduğu iddia edilerek, propaganda başlatılmış, ancak resmin aslında Osmanlı Tuğrası olduğu ortaya çıkmıştı. Yıldırım, Twitter adresinden Osmanlı Tuğrası'nın fotoğrafını da paylaşmıştı. Ancak, tabloyu kendisinin görmediğini itiraf eden Tuncay Özkan yine de "Hayır Atatürk'tü" diyerek ısrarını sürdürmüştü AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık da, "Bu iftiraya dayalı siyaset anlayışını reddediyoruz. Atatürk hepimizin ortak değeridir. Atatürk istismarı üzerinden siyaset yapmayı çok çirkin buluyoruz. CHP İzmir'de bunu hep yapıyor" diye konuşmuştu.

BAŞARISIZ BİR ÇALIŞMA
Şimdi, bu polemiği sürdürmekte ısrarcı davranan CHP'li vekillerin İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet binasının dış cephesine Büyük Önder'e saygı amacıyla konulan ancak Atatürk'e benzemeyen süluete ilişkin görüşleri merak ediliyor. Büyükşehir Belediyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ışıklı silueti, Kocatepe'deki görüntüsü ve Türk bayrağıyla aydınlatıldı. Binanın Konak Meydanı ve Saat Kulesi'ne bakan cephesinde özel aydınlatıcılarla ışıklı Atatürk silueti oluşturuldu. Siluetin altına Atatürk'ün imzası ile yanına Türk Bayrağı dizaynı da yapıldı. Binanın denize bakan bölümünde ise Atatürk'ün Afyon Kocatepe'de çekilmiş fotoğrafının görüntüsü yer aldı. 17 metre yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük ışıklı siluetlerinden biri oluşturulurken, yapılan çalışmada 360 derece ışık veren 85 bin neon hortum led kullanıldı. Gece ışıkların yanmasıyla ortaya çıkan süluet, Atatürk'e benzetilemezken, yapılan çalışmanın başarısız olduğu ifade edildi. Vatandaşların "siluetin altında imzası olmasa Atatürk'ü tanıyamayacağız" dediği çalışmanın burun kısmındaki bir bölümün ışıkları yaklaşık 1 aydır yanmıyor. Işıklandırmadaki arızanın gedirilmemesi özensizliğin tuzu biberi oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu siluet Atatürk'ün mü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN