Ekol Sanat Galerisi üçüncü sezonu açtı

Ekol Sanat Galerisi'nin üçüncü sezonu Muzaffer Akyol'un "Masallar, Oyunlar, Ağıtlar ve İki Selvi" adlı sergisi ile açıldı. 53 adet yağlı boya eserden oluşan sergi, 12 Kasım'a kadar açık kalacak

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Ekol Sanat Galerisi üçüncü sezonu açtı
Kurulduğu günden bu yana Türk resim sanatının önemli temsilcilerini İzmirli sanatseverlerle buluşturan Ekol Sanat Galerisi, üçüncü sezonun ilk sergisinde Muzaffer Akyol'un "Masallar, Oyunlar, Ağıtlar ve İki Selvi" isimli sergisini İzmir'li sanatseverlerle buluşturdu. Ressam Akyol, İzmir'deki ilk sergisini Ekol Sanat Galerisi'nde açtı. Sergi 53 adet yağlı boya eserden oluşuyor. Ekol Hastanesi ve Ekol Sanat Galerisi Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Mehmet Baz, "Muzaffer Akyol, Anadolu coğrafyasını konu edinen, toplumsal sorumluluğu sanatının merkezine alan, doğaya ve insana sonsuz sevgi besleyen bir sanatçıdır. Anadolu insanının mitolojik hikâyeleri ile beslenen ve bu hikâyeleri günümüz sorunlarıyla eşleştiren bir yanı da ressamın diğer özelliklerinden biridir. Çalışmaları sırasında kendini can dostlarıyla dinlediği bir ruh hali içinde atölyesine kapatan sanatçı bundan sonrası muhabbetin devamı olan resim diyor. Muzaffer Akyol'u Ekol Sanat Galerisi'nde ağırlamaktan dolayı mutluyuz" dedi. İzmir'de ilk sergisini Ekol Sanat Galerisi'nde açmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Ressam Akyol, "Dr. Mehmet Baz ve Eşi Figen Hanım sanata ve sanatçıya çok değer veren bir aile. Böyle bir galeriyi İzmir'e kazandırdıkları için teşekkür ediyorum. Hekim kimliğinin yanı sıra sanatçı dostu olan Mehmet Bey böyle bir galeri ile İzmir'in ufkunu geliştirdi ve sanat adına farkındalık yarattı" dedi.

TARİHİ EVİ MÜZEYE ÇEVİRDİ
Ressam Akyol, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümünde Bedri Rahmi atölyesinde yetişti ve daha sonra farklı kültürlere mesken olmuş, Asmalımescid'le tanıştı. Bölgeyi çok sevdiğini kaydeden sanatçı; burayı uğrak yeri yaparak oturduğu tarihi evi de müze ev haline dönüştürdüğünü belirtti. Şair Ataol Behramoğlu'nun "Bedri Rahmilerden günümüze Anadolu'muzun ışık ve renk dünyasının sanatımıza kazandırdığı seçkin ressamlardan" dediği Muzaffer Akyol, ortak bir yaşam alanı olarak ele aldığı doğayı bazen abartılı, bazen yalın bir üslupla kurgulayarak düş ve gerçek arasında köprü kuruyor. Ekol Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşan sergi, 12 Kasım Perşembe gününe kadar izlenebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekol Sanat Galerisi üçüncü sezonu açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN