Rekor denemesi!

Karşıyaka ilçesindeki Fikri Altay Mahallesi'nin sakinleri son 8 ayda beşinci kez kazılan sokaklarının köstebek yuvası gibi olduğunu belirterek, koordinasyon eksikliğine tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 13.10.2015
Rekor denemesi!
İzmir'in Karşıyaka ilçesi Fikri Altay Mahallesi'nde son 8 ayda sokaklarda 5 kez kazı çalışması yapıldı. Arka arkaya yapılan kazılar nedeniyle 6185/9, 6185/4, 6185/3 ve 6185/1 sokaklar adeta köstebek yuvasına döndü. Altyapı hizmetlerinin koordinasyon içinde yürütülmesi amacıyla kurulan İzmir Büyükşehir Belediyesi Altyapı Koordinasyon Merkezi'nin (AYKOME) görevini tam olarak yapmaması nedeniyle perişan vaziyette olduklarını dile getiren mahalle sakinleri, "Kış aylarını da çukur sokaklarda mı geçireceğiz" diye soruyor.Bölgede ilk kazı çalışması şubat ayında yapıldı. İzmirgaz boru hattı döşenmesi için kazılan sokaklar asfaltlandıktan sonra kapatıldı ve kullanıma açıldı. Sokaklar 4 ay sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU ekipleri tarafından kanalizasyon hattı için asfalt söküldükten sonra tekrar kazıldı. İşlem bittikten sonra kapatılan çukurlar temmuzda yine İZSU ekiplerince bu kez yağmur suyu hattı döşenmesi için kazıldı. Bazı rögar kapakları hala kapatılmadı. Rögar kapağı bulunması gereken yer tahta parçalarıyla kapatıldı. İZSU'nun çalışmalarını tamamlamasının ardından 2 ay sonra bir internet servis sağlayıcısı firma tarafından sokaklar tekrar kazıldı. Aynı firma ekim ayında bir kez daha sokakları kazdı. Böylece 8 ay içinde 5. kez kazılan sokaklarda adeta bir rekor kırılmış oldu. Sokaklardaki çukurlar nedeniyle özellikle çocuklar ve yaşlılar yürümekte güçlük çekerken, araçlar da adeta safari yapar gibi ilerliyor. Mahalle sakinlerinden 37 yaşındaki Ferhat Uygun, "7-8 aydır toz toprak içinde yaşıyoruz. Kazıların aynı ay içerisinde yapılması gerekirdi. Böyle arka arkaya kazı yapılınca biz perişan olduk. Artık daha fazla kazı yapılmasını istemiyoruz. Sokağımız asfaltlansın ve çukurlar kapatılsın" diye konuştu.

BORULARI PATLATTILAR

Kazı çalışmaları sırasında yıpranan su borusunun patladığını ve İZSU'yu defalarca aramalarına rağmen suyun 20 gün boyunca boşa aktığını anlatan 60 yaşındaki Emin Karagöz, "Kaza kaza borulara da zarar verdiler. 20 gün su boşa aktı. Kimse gelmedi. Apartman sakinleri de kazı çalışmalarından bıktı. Sürekli bize şikayette bulunuyorlar. Yeter artık. Balkona çamaşır asamıyoruz. Yazın balkona çıkıp oturamadık. Kapı pencere bile açamadık" diye konuştu. Çocukların yolda bile yürüyemediğini söyleyen Nilgün Şentürk, "Yaşlılar ve engelliler de yürümekte güçlük çekiyor. Bir an önce yollarımız düzeltilsin. İnsan gibi yaşamak istiyoruz" dedi. 64 yaşındaki emekli Ali Çetik, "Arka arkaya yapılan kazılardan bıktık. Ben bu yaşıma kadar böyle bir çalışma görmedim. Bu kazıların koordineli bir şekilde yürütülmesi gerekiyor. Yoksa böyle ortaya vahim sonuçlar çıkıyor" diye görüş belirtti. Yaz aylarını toz toprak içinde geçirdiklerini anlatan 55 yaşındaki emekli Vedat Güler, kış aylarını da çamur içinde geçirmek istemediklerini söyleyerek belediye yetkilerini göreve çağırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekor denemesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN