Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağduyu çağrısı rahatsızlık verdİ

Siyasi şova dönüşen İzmir'deki terörü protesto yürüyüşünde DİSK Temsilcisi Sarı, manşetlerinde sağduyu ve birlik çağrısı yapan Sabah ve Yeni Asır gazetelerini yere atarak kalabalığı tahrik etti

Giriş Tarihi: 13.10.2015
Sağduyu çağrısı rahatsızlık verdİ
Ankara'da hafta sonunda meydana gelen kalleş terör saldırısını protesto amacıyla İzmir'de düzenlenen miting, siyasi şova dönüştürüldü. Gündoğdu Meydanı'ndaki basın açıklaması sırasında Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı sağduyu ve birlik çağrısı içeren manşetlerle çıkan Sabah ve Yeni Asır'ın da aralarında bulunduğu gazeteleri platformdan zemine fırlatıp, kalabalıktan bu yayın organlarını ıslıklarla protesto etmelerini istedi. DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği öncülüğünde Basmane Meydanı'nda bir araya gelen grup, slogan atarak Lozan Meydanı'ndan Gündoğdu Meydanı'na yürüdü. Yürüyüş sırasında Memiş Sarı, polise güvenmediklerini belirterek, üyelerinin dikkatli olmalarını istedi. Gündoğdu Meydanı'na gelindiğinde ise Memiş Sarı aralarında Sabah ve Yeni Asır'ın da bulunduğu gazetelerin manşetlerini okuduktan sonra yere fırlattı. "Teröre karşı seferberlik", "Birlik olma günü" başlıklı manşetlerden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Memiş Sarı, gazeteleri yere fırlattıktan sonra kalabalığa ıslıkla ve alkışlarla bu yayın organlarını protesto etme çağrısında bulundu. Yürüyüşe CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Özcan Purçu, Zeynep Altıok, Musa Çam ve Kamil Okyay Sındır, HDP Milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ve Müslüm Doğan ile çok sayıda ilçe belediye başkanı katıldı. Grup denize karanfil bıraktıktan sonra dağıldı.

İŞ BIRAKTILAR
Öte yandan, grev kararı kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kurumlarla ilçe belediyelerinde görevli işçiler, iş bırakarak anma törenlerine katıldı. Bazı ilçe belediyelerinin hizmet binalarına "Yastayız" yazılı pankartlar asıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de basın açıklamaları yapıldı. İzmir Barosu üyesi avukatlar, Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu. İzmir Adliyesi'ndeki Baro Vestiyeri önünde toplanan grup adına konuşma yapan Baro Başkanı Aydın Özcan, son dönemde çok sayıda yurttaşın terör saldırıları sonucu yitirildiğini belirterek, "İçimiz kan ağlıyor" dedi. Bazı avukatlar iki günlüğüne duruşmalara katılmama kararı aldı. Balıkesir, Manisa ve Denizli'de de kanlı terör saldırısı protesto edildi.

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ 'NDEN KINAMA

Yaşar Üniversitesi Senatosu, Ankara'daki terör saldırısını lanetledi. Yaşar Üniversitesi Senatosu açıklamasında "En insancıl ve demokratik taleplerini dile getirmek üzere toplanan halkımıza yönelik saldırıda hayatını kaybeden ve yaralanan kardeşlerimiz nedeniyle üzüntümüz sonsuzdur. Bu alçakça saldırıyı planlayan ve gerçekleştirenleri lanetliyoruz. Ulusumuza ve Cumhuriyetimize yönelik hiçbir tehdit birlikte yaşama irademizi ortadan kaldıramayacak. Tüm ulusumuza başsağlığı diliyoruz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağduyu çağrısı rahatsızlık verdİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN