Aliağa'ya dev vinç

Petkim kampüsü içinde yapımı süren Ege'nin en büyük konteyner terminali için Şangay'dan tek parça olarak gemiye yüklenen 51 metrelik iki dev vinç, Aliağa'ya indirildi

Giriş Tarihi: 21.10.2015
Aliağa'ya dev vinç
Aliağa ilçesinde Petkim kampüsü içinde yapımı devam eden konteyner terminali için Çin'den getirilen 51 metrelik dev vinçlerin montajı tamamlandı. Aliağa'da Petkim'in limanı Petlim'i 28 yıllığına işletecek olan Hollandalı APM Terminal's İzmir Genel Müdürü Mogens Wolf Larsen, düzenlediği basın toplantısında, APM Terminals'in, dünyanın en büyük lojistik gruplarından MSC'nin bir parçası olduğunu söyledi. Yaklaşık 450 milyon dolarlık yatırımla Ege'nin en büyük terminalini kuracaklarını ifade eden Larsen, inşaat çalışmalarında kritik aşamanın geçildiğini belirtti.

MALİYETLER AZALACAK

Larsen, 2016 başlarında limanın faaliyete geçirilmesini planladıklarını dile getirdi. Limanda 350 kişilik ekibin çalışmaya başlayacağını anlatan Larsen, tam kapasiteye ulaştıklarında bu sayının 600'ü bulacağını bildirdi. Ege'de 3 konteyner limanı bulunmasına rağmen büyük kuşaklı gemilerin buralara yanaşamadığını, bu nedenle önce küçük gemilerdeki yüklerin Yunanistan'ın Pire Limanı ya da Mısır'daki transfer limanlarında büyük kuşaklı gemilere aktarıldığını ifade eden Larsen, "Büyük gemilere elleçleme hizmeti verebilecek yetenekte kurduğumuz bu yeni terminal, uzak denizlere doğrudan bağlantı sağlayabilecek. İzmir'in hem lojistik maliyetlerini düşürmek hem de taşıma süreçlerini kısaltmak anlamında fırsatlar sunacağız. Bu terminal sayesinde Ege'deki ihracatçıların lojistik maliyetleri üçte bir oranında azalacak" diye konuştu.

ALSANCAK LİMANI FIRSAT

Yatırımın İzmir Alsancak Limanı'nı nasıl etkileyeceği konusundaki soru üzerine ise Larsen, şunları söyledi: "Dünyada şehrin içinde olan bu tür limanların zaman içinde şehir dışına kaydığını görüyoruz. Bu eğilim 2009'dan bu yana İzmir'de de var. Kargo hacminin yüzde 60'ı Aliağa'ya kaydı. Tüm bunlara rağmen Alsancak limanı kendi yetenekleri, pazarı olan önemli bir yer. İzmir'deki işletmeler açısından Alsancak Limanı hala önemli bir fırsat. O limanın 12 kilometrelik kanal bölümünde derinlik sorunları çözülürse APM olarak rekabet ortamını destekleriz ve memnuniyet duyarız. Bu durum, Ege Bölgesi'nin pazar dinamiklerini güçlendirir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aliağa'ya dev vinç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN