Dokuz Eylül denizin ortasında arızalandı

Büyükşehir Belediyesi'nin yeni gemilerinden Dokuz Eylül'ün motoru, yazılım hatası yüzünden denizin ortasında durdu. Motorun kilitlenmesiyle panik olan 38 yolcu, başka bir gemiye aktarıldı

Giriş Tarihi: 21.10.2015
Dokuz Eylül denizin ortasında arızalandı
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 117 milyon euroya ihale ederek satın aldığı 15 şehir hatları vapurundan ikincisi olan "Dokuz Eylül" isimli gemi dün sabah 07.45 Konak-Karşıyaka seferini gerçekleştirdiği sırada bozuldu. Geminin motorları durarak manevra kabiliyetini kaybetmesine neden oldu. İçinde 38 yolcu ile gemi, körfezin ortasında kaldı. Motorları bir türlü çalıştıramayan geminin kaptanı, İZDENİZ ile iletişime geçerek arızayı bildirdi. Denizin orta yerinde kalan geminin içindeki yolcuların tahliyesi için Dario Moreno isimli gemi imdada yetişti. Dario Moreno, Dokuz Eylül'ün yanına yanaşarak 38 yolcuyu aldı. Çalıştırılamayan Dokuz Eylül ise halatlar ile bağlanarak Dario Moreno tarafından çekilerek Karşıyaka İskelesi'ne bağlandı. İZDENİZ yetkilileri arızanın sebebini ilk belirlemelere göre yazılımsak hata yüzünden meydana geldiğini belirledi. Konak-Karşıyaka arasında yaklaşık 1 saat panik yaşayan vatandaşlar karaya ayak basmalarının ardından rahat bir nefes aldı. Dokuz Eylül'ün, körfezin ortasında değil de birkaç dakika sonra bozulsaydı, geminin motorlarının stop etmesi ve manevra kabiliyetini kaybetmesi nedeniyle hızını kesemeyip Karşıyaka İskelesi'ne çarpabilirdi. Gemideki arızanın işe gidiş saatinde meydana gelmiş olması nedeniyle Karşıyaka İskelesi'ndeki yoğunlukta göz önünde bulundurulduğunda olası bir faciadan kıl payı dönülmüş oldu.

İDARECİLİK HATASI
İzmir Büyükşehir Belediye'ne bağlı İZDENİZ yetkilileri, yaşanan arıza ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada arızanın yazılım hatası yüzünden kilitlenerek ana devrenin durmasına neden olduğunu belirtti. Yaşanan arızandan kaynaklı olarak geminin denizin ortasında kaldığını belirten yetkililer, geminin Karşıyaka İskelesi'ne yanaşacağı sırada bu arızanın meydana gelmemiş olmasını ise 'faciadan dönüldü' diye yorumladı. Dokuz Eylül'de meydana gelen arızayı yorumlayan Gemi Makineleri İşleme Mühendisleri Odası (GEMİ- MO) İzmir Şube Başkanı Hakkı Toros, "Bu tam bir idarecilik hatasıdır. Bu kadar yüksek meblağlara alınan gemilere ucuz Fransız malı makine takarsanız olacağı budur. Yazılımsal hata olduğu söyleniyor, Mercedes marka bir araç ile kalitesiz bir aracın yazılımı nasıl farklıysa bu gemilerdeki yazılımlarda da öyle fark var. Ayrıca ben bu gemilerdeki bakımların doğru yapıldığını düşünmüyorum. Allah'tan gemi körfezin ortasında bozulmuş. Yoksa iskeleye yanaşırken bozulmuş olsaydı gemi manevra yapamayacaktı. Seyir halindeki suretiyle iskeleye vuracaktı. Büyük ihtimalle bu da facia ile sonuçlanacaktı. Allah, İzmirlileri korudu" dedi.

YETERSİZ GELMİŞ OLABİLİR

Dokuz Eylül'ün arıza sebebinin ise geminin makinelerini soğutmak için denizden aldığı suyu alıcısındaki tıkanıklıktan meydana geldiğini vurgulayan Gemi İnşa Yüksek Mühendisi Ünal Özsır ise, "Bu gemilerin motorları su soğutmalı. Suyu da denizden alıyor. Herhalde soğutma suyu alıcısında bir tıkanıklık oldu veya yetersiz gelmişte olabilir. Bu arızanın iskeleye yakın bir yerde meydana gelmiş olması kaza riskini doğurur. İzmir'e gelen yeni gemiler yüksek hızlı makinelere sahip, bu yüzden kaza riski her zaman için vardır. Denizde seyir halindeyken bu arızanın gelmesi son derece risk taşıyan bir durumdur. Bu kadar zamandır, bu mesleği yapıyorum. Hiç böyle bir arıza şekli görmedim de duymadım da. Makineleri soğutmak için su denizden alınan su 'kinistin sandığı'na alınıyor. Bunun yerine geminin alt tarafında suyu emen süzgeçler var. Zaman içinde bunların kapanması normal ama bu kadar kısa sürede süzgeçlerin tıkanması düşündürücü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokuz Eylül denizin ortasında arızalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN