Liman yatırımları Ege'yi üs yapacak

Giriş Tarihi: 22.10.2015
Liman yatırımları Ege'yi üs yapacak

İpek yolunun yerini hızlı trenlere ve gemilere bıraktığını anlatan Binali Yıldırım, liman yatırımları, tren hattı ve İstanbul-İzmir otoyolunun Ege'yi bir üs haline getireceğini vurguladı

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Modern İpek Yolunda Stratejik Üs: İzmir" konulu panelde yaptığı konuşmada, İzmir'in stratejik konumuyla batıdan doğuya yeniden hareketlenen İpek Yolu üzerinde tarihteki işlevini yeniden yerine getirmesi için alt ve üst yapı yatırımlarının önemine işaret etti. Yıldırım, İzmir'deki liman yatırımlarıyla Ege Bölgesi'nin başlı başına bir lojistik üs haline geldiğini dile getirdi. Yıldırım, "Eskiden Çin'den Avrupa'ya develerle ipek götürülen ve ticaretin geçiş hattı olan İpekyolu, günümüzde yerini hızlı trenlere ve gemilere bıraktı. İzmir- Ankara hızlı tren hattı ve İstanbulİzmir otoyolunun bitmesiyle İzmir bu ticarette yeni üs olacak. Böylece önümüzdeki yıl açılması planlanan Bakü- Tiflis-Kars tren hattına bağlanacak olan İzmir-Ankara yüksek hızlı treni ile İzmir aktarma merkezi haline gelecek" dedi. Demiryolu ve otoyol projelerinin tamamlanmasıyla Anadolu topraklarının Asya ve Avrupa bağlantılarında bir kesinti kalmayacağına dikkati çeken Yıldırım, "Diğer önemli bir konu Azerbaycan - Gürcistan - Türkiye arasındaki doğrudan demiryolu ulaşımı çok önemli bir eksiklikti. Kolay olmadı ama sonunda projeye başladık. Önümüzdeki sene oradan trenleri yürüteceğiz" dedi.

DEVRİMİN MİMARI YILDIRIM

SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz da Türkiye'nin yeniden bir yükseliş dönemine girdiğini, son 13 yılda gerçekleştirilen büyük altyapı devrimlerinin bunun göstergesi olduğunu kaydetti. Yavuz, şöyle konuştu: "İstanbul-İzmir otoyolunun da ilavesiyle birlikte İzmir yeniden ekonominin üssü haline geliyor. Bu devrimin mimarı olan Sayın Bakanımız Binali Yıldırım'ın da İzmir'le bütünleşmiş olması, İzmir için büyük bir şans olacak. Türkiye-Azerbaycan stratejik ortaklığı ve kardeşliğiyle Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve talimatlarıyla yatırım portföyü yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük reel sektör yatırımlarını yapıyoruz. Yaklaşık 10 milyar dolarlık bir yatırımla petrokimya, rafineri, enerji, lojistik, dağıtım ve iletim entegrasyonuna dayalı bir yatırım portföyü yürütüyoruz. İzmir atılım içindedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liman yatırımları Ege'yi üs yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN