Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Star Rafinerisi' ülke ekonomisini uçuracak

Giriş Tarihi: 23.10.2015
'Star Rafinerisi' ülke ekonomisini uçuracak

Star Rafinerisi'nde altyapının tamamlanmak üzere olduğunu dile getiren Kenan Yavuz, "Tesis ülkeye yıllık 2-2.5 milyon dolar, Petkim'e ise yıllık 100 milyon dolar tasarruf sağlayacak" dedi

Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR'ın Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Petkim kampüsü içinde yapımı devam eden STAR Rafinerisi'nde altyapının yüzde 95 oranında tamamlandığını belirterek, 2018 yılında üretime başlayacak tesisin, ülke ekonomisine yıllık 2-2.5 milyar dolar döviz tasarrufu sağlayacağını bildirdi. Rafinerinin 2018 yılı itibarıyla üretime başlamasının hedeflendiğini anlatan Yavuz, bu kapsamda hummalı bir çalışmanın devam ettiğini ifade etti. Yavuz, "Rafineride ilerleme olarak yüzde 33'ünü tamamladık diyebiliriz. Bugüne kadar 2 milyar dolarlık harcama yaptık. Altyapı, yüzde 95 oranında tamamlandı. Şu anda makine ve ekipman montajının yapılabilmesi için gerekli altyapılar kuruluyor. Rafineri ekipmanlarının gelmesi bu ay sonundan itibaren başlıyor. 2016 ve 2017 yılları tank yapımları, makina ve ekipmanların montajlarıyla geçecek. 2018 başında da rafineri hizmete girmiş olacak" diye konuştu.

İZMİR'DE ÜRETİLECEK
Halen inşaatta 4 bin kişinin çalıştığını, bunun gelecek yıl 10 bine ulaşacağını kaydeden Yavuz, çalışanların yüzde 98'inin Türk işçi ve mühendislerden oluştuğunu, bunu, rafineri yapım teknolojisinin öğrenilmesi açısından çok önemsediklerini söyledi. "Ülkenin artan refahını üretim gücümüzle desteklememiz gerekiyor" diyen Yavuz, şöyle devam etti: "Rafinerimiz aynı zamanda yüzde 100 yerlileştirme projesi yani tamamını ithal ettiğimiz ürünleri İzmir'de üretmeyi hedefleyen bir proje. Sadece Petkim'in rekabet gücüne değil tüm ülkenin cari açığının kapanmasına çok önemli destekler sağlayacak. Rafinerinin üreteceği 10 milyon ton rafinaj ürününün tamamı ithal ediliyor. Türkiye'nin dizel ithalatı yerli üretimin çok üzerinde. Biz ithalatı ikame edecek dizel, jet yakıtı ve LPG'yi bu rafineride üreteceğiz. STAR Rafinerisi, bugünkü petrol fiyatlarıyla Türkiye'ye yıllık 2-2,5 milyar dolarlık döviz tasarrufu sağlayacak. Cari açıkta hükumetin aldığı tedbirlerle son dönemde düşüş var, bu tip üretime yönelik bir kaç projeyle problem kolaylıkla çözülebilir." Yavuz, rafineri yatırımının Petkim'in ithalat bağımlılığını da tamamen ortadan kaldıracağına da vurgu yaparak, yıllık 100 milyon dolarlık bir tasarruf hedeflediklerini, bunun şirketin daha yüksek katma değerli üretime geçişi ve rekabet gücünün artmasında kritik önemde olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Star Rafinerisi' ülke ekonomisini uçuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN