Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümet acil kurulmalı

İTO Başkanı Demirtaş, istikrar sağlanmadığı takdirde iş adamlarının risk almaktan kaçınacağına dikkat çekerek, 1 Kasım'dan sonra vakit kaybedilmemesi gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 24.10.2015
Hükümet acil kurulmalı
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 1 Kasım seçimlerinin ardından barış ve huzurun egemenliğinin öncelik olduğunu, ekonomik yatırımların istikrar ile birlikte artabileceğini dile getirdi. İstikrar olmadığı takdirde iş adamlarının risk almaktan kaçınacağını kaydeden Demirtaş, "Barış ve huzurun olduğu yerde istikrar olur. İstikrar olduğu takdirde biz teşebbüslerimizi, yatırımlarımızı yaparız. Ona göre piyasalarda daha hareketli oluruz. Ama istikrar yoksa yatırım yapamayız. Yaparsak da kendi öz kaynaklarımızla yaparız" dedi.

BİZE NE DİYEMEYİZ

1 Kasım'da sandıktan ne çıkarsa çıksın siyasilerin Yunanistan örneğinde olduğu gibi hemen hükümet kurma sorumluluğunu göstermesi gerektiğini belirten Demirtaş, "Ülkemizin geleceği gençlerimiz, vatandaşlarımız için siyasetçinin görevi vatandaşa hizmettir ve bunun bilincinde olmaları gerekir" diye konuştu. 7 Haziran sonrası başlayan terör eylemlerinin ekonomiyi ve piyasaları etkileyen en önemli etken olduğunu belirten Ekrem Demirtaş, 'Sayıları 100'ü aşkın vatandaşımız canlı bombanın hedefi haline geldi, 100'ü aşkın asker ve polisimiz şehit oldu. 200'ü aşkın vatandaşımız hayatını kaybetti. Tabi bütün bunlar bizim için öncelikli konu. Ekonomi ne olursa olsun bu ülkede insanların terör nedeniyle ölmemesi gerekir. Terör nedeniyle doğu ve güneydoğuda ekonomi bitti, ekonominin çarkları dönmüyor. 'Batıda ekonomi iyi, doğuda yaşananlardan bize ne' diyemeyiz. Bu ülke bir bütün ve ülkenin tamamının bir istikrar içinde olması gerekir' dedi. Türkiye'deki ekonomik verilerdeki değişimlerin uluslararası kaynaklı olduğuna dikkat çeken Demirtaş, "Türkiye ekonomisi dünyaya entegre olmuş bir ülke, o nedenle dünyada esen rüzgarlar Türkiye'yi etkiliyor. Başımızda sadece terör olayı yok, sığınmacı olayı da var. 26 milyar lirayı geçen bütçe açığı var. Bütçenin açık vermesi piyasalarda güven endeksinin gerilemesi sonucunu doğuruyor. Ama bütün bunlara karşılık bizim ülkemizin parlak geleceğinden hiçbir şüphemiz yok" diye konuştu.

DURGUNLUK SÜRECEK

Bütün ülkelerde ekonomik durgunluğun olduğuna dikkat çeken Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: "Bu 2016-2017'de de devam edecek olan bir durgunluk. Bu nedenle gelişmiş ülkelerin pazarları giderek daralıyor. Yine gelişmekte olan ülkelerde devalüasyon var, enflasyon var. Dolayısıyla dünyada bütün ülkelerin ekonomik nedenlerle sorunları var. Çin dünyanın lokomotifi ilk defa yüzde 6 oranında büyümesi düştü. Rusya 3.8 oranında geriledi. İç tüketimi biraz artıran politikalara girmemiz gerekiyor ki dünyanın çarkları eskisi gibi dönmeye devam etsin."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hükümet acil kurulmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN