Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Suçlu aramıyor destek istiyorum'

Giriş Tarihi: 27.10.2015
'Suçlu aramıyor destek istiyorum'

İzmir'de gözle görülür sıkıntıların bulunduğunu vurgulayan Binali Yıldırım, suçlu aramak yerine çözüm üretmeye odaklandıklarını, bunun için güçlü bir desteğe ihtiyaç duyduklarını dile getirdi

AK Parti İzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım, sorunlar içerisinde bunalmış bir İzmir manzarasıyla karşı karşıya olduklarını, bunları gidermek için suçlu aramak yerine, çözüm üretmeye odaklandıklarını belirtti. Dün sabah bir TV kanalının Kordon'dan canlı yayımlanan sabah programına konuk olan Yıldırım, İzmir'in sadece Karşıyaka ve Kordon sahil şeridinden ibaret olmadığına dikkat çekti. Yıldırım, "İçeri 500 metre yürüyelim. İmar ve altyapı sorunlarıyla bunalmış, yorulmuş bir İzmir var. Kordon ve Karşıyaka sahil şeridiyle arka taraflar aynı derecede olsun istiyoruz. Yeşil alanları aynı derece olsun. Sokakları, caddeleri, toplu ulaşımı aynı şekilde gelişmiş olsun. İzmir yıllar boyunca marka şehirken, Türkiye'nin dünyaya ve Avrupa'ya açılan kapısıyken, şimdi ihracatta beşinci sıraya, gelişmişlikte yedinci sıraya geriledi. İzmir gelir dağılımında en kötü 4 şehir arasında. Burada suçlu aramaya lüzum yok. Ben suçlu aramıyorum. İzmir'in yüzde 62'si yani 1 milyon konut depreme dayanıksız. İmarsız, kullanışsız" dedi. İzmir'i "çok özel ve güzel bir şehir" diye tanımlayan Yıldırım, "İzmir neden güzel bir şehir? İlklerin şehri. Kurtuluş Savaşı'nda Anadolu toprakları işgal edildi. Milletin ağzını bıçak açmıyordu. İzmir işgal edildiğinde bütün Anadolu ayağa kalktı. Kurtuluş mücadelemizde zaferi Belkahve'de Büyük Atatürk buradan dünyaya ilan etti. Çok partili siyasi hayatın başladığı yer İzmir. Dünyada fuarcılık yokken dünyaya tanıtan şehir İzmir. İlk demiryolunun yapıldığı şehir İzmir" diye konuştu.

BUNLAR GÜZEL AMA...

Yıldırım, CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı havalimanında karşılamaya gittiğinin hatırlatılması üzerine, "Aziz Bey bu konularda titizdir. Devlet erkânını bilir. Bunlar güzel de bu yetmiyor. Daha fazlasına ihtiyaç var. 'İzmir yaşanan şehir yaşanacak şehir' diye tabelalar var. Ama İzmir sahil bulvarından ibaret değil. Tepecek, Toros, Gediz ve Göksu mahalleri de var" dedi. İzmirlilerin kendisine 2011'de destek verdiklerini vurgulayan Yıldırım, "2014'te İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığında yarıştım. 1 milyona yakın oy verdiler. Oy vermeyenler bize gönlünü açtı. İzmirlilerden yetki istiyorum. İzmirlilerin vereceği destek hem İzmir'e hem Türkiye'ye büyük bir hizmet dönüşü olarak gelecek" diye görüş belirtti.

REKOR KULLANIM

Hükümetin kente kazandırdığı projeleri de hatırlatan Yıldırım, şunları söyledi: "Konak Tüneli İzmir'in kalbindeki trafiği sahilden Yeşildere'ye alıyor. Buca ve Gaziemir'e gidecek olanlar bu hattı kullanıyor. 4 ayda 4 milyon İzmirli kullandı. Ben İnciraltı'ndan buraya gelirken 1 saat geçti. Konak Tüneli'nin girişine geldikten sonra trafik rahatladı. Bu yapılmamış olsaydı İzmir'in trafiği daha kötü olurdu. Biz çok şey yaptık. Ama İzmir daha fazlasını hak ediyor. İstanbul-İzmir Otoyolunu yapıyoruz. İzmir İstanbul arası 3.5 saate inecek. Ankara-İzmir hızlı trenini yapıyoruz. Havalimanını yaptık. Türkiye'nin en büyük limanını yapıyoruz. Tek başına yetmez. Yerel yönetimler el ele yapmamız gerekiyor." Binali Yıldırım, "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşüyor musunuz?" şeklindeki soruya, "Görüşüyorum tabi ki. Siz beni iyi tanıyorsunuz. Siz iyiyseniz herkes iyi. Siz kötüyseniz herkes kötü" diye cevap verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suçlu aramıyor destek istiyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN