Türkiye 'siz olmaz

İstanbul ile yarışacak bir hayal ettiğini belirten Binali Yıldırım, "Benim hayalimdeki İzmir bu değil diyen herkesin oyuna talibim. Ben memnunum diyen oy vermeyebilir" dedi

Giriş Tarihi: 31.10.2015
Türkiye İzmir'siz olmaz
AK Parti milletvekili adayı Binali Yıldırım, katıldığı TV canlı yayını ve Menderes'te düzenlediği iki gece mitinginde önemli mesajlar verdi. İzmir'in 1 Kasım'da geleceğini oylayacağını vurgulayan Yıldırım, "İzmir turizmde başa güreşen bir şehir olmak istiyor. İşsizlik azalması gerekiyor. Tarımın ileri gitmesi gerekiyor. İhracatta İzmir'e beşincilik yakışmaz. Birinci veya ikinci olmalı. İzmirlilerden oy isterken şunu söylüyorum. Sevgili hemşehrilerim İzmir'in bu halinden ben memnunum diyenler varsa bana oy vermesinler. Ama biz memnun değiliz. Benim hayalimdeki İzmir bu değil derseniz ben sizin oyunuza ve talibim. Benim hayalimde İstanbul ile yarışacak bir İzmir var" dedi.

BİNLERCE SEBEBİ VAR
"İzmirliler size neden oy versin?" sorusuna Yıldırım, "İzmirlilerin bize oy vermeleri için binlerce sebep var. İzmir Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda Türkiye'nin ilklerini yaşayan bir şehirdi. İhracatı Türkiye'ye kazandıran şehirdi. Kurtuluş savaşanın başladığı şehir, Büyük Atatürk'ün Belkahve'de Kurtuluş Savaşı zaferini dünyaya ilan ettiği şehir İzmir. İlk demiryolunun yapıldığı şehir İzmir. İktisat kongresinin ilk toplandığı şehir İzmir. İlk fuarcılığın başladığı şehir İzmir. İzmir ilklerin şehri. İzmir artık hiçbir konuda ilklerin şehri değil. Genel kalkınmışlıkta yedinci, ihracatta beşinci, gelir dağılımının bozukluğunda ilk 4 içinde. Birinci olduğu bir alan var. İmarsız, sağlıksız ve dayanıksız yapılaşmada birinci... Kimse bizi 'İzmir'e şaşı bakıyor. İzmir'e soğuk bakıyor' gibi arkası boş, modası geçmiş siyaset terimleriyle itham etmesin. Biz İzmir'i biliyoruz. İzmirli de bizi çok iyi bilir. Bugüne kadar İzmir'e nasıl hizmetler yaptıysak, bundan sonra da daha fazlasını yapacağımızı hemşehrilerim çok iyi bilir" diye cevapladı. "Niye dayatma yapılıyor? Niye koalisyondan korkuyorsunuz?" şeklindeki eleştirileri de yanıtlayan Yıldırım, "Biz korkmuyoruz. Neyin iyi olduğunu söylemeye çalışıyoruz. 1990'larda doğanlar AK Parti'den başka iktidar görmediler. 1970-1980 arası 12 tane hükümet kurulmuş. Bunun 8'i koalisyon. Ortalama görev süresi 8 ay. 70 sente muhtaç lafı nereden gelir, gençler bilmez. 1970'lerde tüp gaz, petrol, ekmek kuyrukları vardı. İhracat yapılamıyor. Döviz yoktu. Zaruri ihtiyaçlar giderilemiyordu... 1995-1999 yüzde 125 enflasyon vardı. 1 yılda paranız 1 katından fazla değer kaybediyor. Dolar 670 bin liradan 1 milyon 680 bin liraya fırladı. Koalisyonlar döneminde Türkiye hep kaybetmiş" şeklinde konuştu.

KARDEŞLİK KAZANACAK

Menderes'in Küner Köyü meydanındaki gece mitinginde kendisini "Yolların Kralı" sloganları ile karşılayanlara "yolların kralı olmaz kuralı olur" diye cevap veren Yıldırım "Yolları böldük hayatları birleştirdik. 1 Kasımda Türkiye'de kardeşliği bozmak isteyenler öyle güzel ders vereceğiz ki; bir daha kendine gelemeyecekler" diyerek, herkesin sandığa gitmesini istedi. Ayrancılar pazaryerinde de akşam saati olmasına rağmen "efsane döndü" tezahüratları eşliğinde, coşkuyla karşılanan Yıldırım, "Bu coşku bizi öyle bir aşka getirir ki sizin verdiğiniz güçle aşamayacağımız engel, yamayacağımız tünel yok. Bu seçimde kardeşlik kazanacak, terör kaybedecek. Muhalefet partileri bir âlem. İktidar sorumluluğu almayanlar 1 Kasım'da milletten nasihat alacaklar" diye görüş belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye İzmir'siz olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN