Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En güzel örnek

Kapıların tüm futbolseverlere açıldığı Karşıyaka ile Göz Göz derbisindeki dostluk görüntüleri, tüm tabuları yıktı. İki güzide takım İstanbul derbilerine örnek oldu

Giriş Tarihi: 10.11.2015
En güzel örnek
Basketbolda Pınar Karşıyaka ile şampiyonluklar yaşayan, voleybolda Arkasspor ile ilk Avrupa Şampiyonluğunu gururunu tadan İzmir, futboluyla da yine gündem yarattı. 1980 yılında Karşıyaka- Göztepe derbine gelen 80 bin kişiyle dünya rekoruna imza atan İzmir, şimdi centilmenliği ile tabuları yıktı. Yıllarca saha içi ve saha dışında yaşanan olaylar derbileri tek takım taraftarının izlemesine neden olmuştu. Uzun yıllar İstanbul derbileri konuk takım taraftarlarına kapatılmış ve statlara evsahibi seyirciler alınmıştı. Ancak ilklerin şehri İzmir'de yine tüm Türkiye'ye örnek olacak bir derbi oynandı. İki kulüp başkanının Karşıyaka- Göztepe derbisi öncesi birbirlerine yaptıkları ziyaretler kritik 90 dakikanın tansiyonunu düşürdü. İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın önderliğinde toplanan İl Güvenlik Kurulu, iki başkanın dostluğunu örnek alıp iki takım taraftarlarına kapıları sınırlama koymadan açtı. Derbide iki takım taraftarları küçük olaylar dışında mücadeleyi centilmence izlemesi, tüm Türkiye'nin gündemine oturdu. Futbolun önde gelen isimleri artık İstanbul derbilerinin de iki takım taraftarlarına yeniden kapılarını açması yönünde tartışmalara başladı.
MUSTAFA DENİZLİ (Teknik direktör): Bir İzmirli olarak Karşıyaka ile Göztepe arasındaki derbiyi büyük bir onurla izledim ve yaşananlardan dolayı da gururlandım. Demek ki kapılar da açılırmış, kan da akmazmış. Bu tabloyu oluşturan başkanlara teşekkür etmek isterim.
ARİF KOŞAR (TFF Profesyonel Kurul Başkanı): İki kulübün gösterdiği yumuşama ve centilmenlik, sporu spor olarak kabul etmiş herkesin takdirini kazandı, İzmir Türkiye'ye örnek oldu. Dilerim bu büyük adım diğer illerde birbirlerine husumet beslemiş takımlara da yol gösterici olur.
ERDOĞAN TÖZGE (İZVAK Başkanı): Uzun yıllar süren gereksiz husumet çok tatlı bir şekilde sona erdirilmiş oldu. Her iki kulübün başkanlarına böyle bir ortam sağladıkları için müteşekkirim. .
ŞANSAL BÜYÜKA (Digitürk Genel Müdürü- yazar): Karşıyaka-Göztepe arasında 34 yıl süren gereksiz çekişmenin böylesine güzel hareketlerle ve centilmenlik tablosuyla sona erdirilmesi, fair-play adına son derece büyük bir harekettir. Umarım diğer ezeli rakipler de yakılan bu ateşi körükler.

HATIRALAR CANLANDI
Karşıyaka Kulübü Başkanı Ali Erten, 1-0 kazandıkları derbi sonrası ilginç açıklamalarda bulundu. Erten, "İzmir'de yıllar sonra belki 80 bin kişiyi bulamadık ama bazı hatıraları canlandırdık. Spor camiasından, devletin yetkili kurumlarından, yayın kuruluşlarından büyük destek gördük. Müsabaka öncesinde bazı ufak tefek şeyler oldu. Ancak zamanla bunların da yaşanmayacağını temenni ediyorum" diye konuştu. Göztepe'nin kulüp başkanı Mehmet Sepil ise yaptığı açıklamada, Göz-Göz taraftarının gece yarısı bilet alarak nasıl bir camia olduğunu Türkiye'ye tekrar gösterdiğini dile getirdi. Sepil, "Başkanları olmaktan bir kez daha onur duydum. Olayları bilmiyorum, hepimiz bardağın dolu tarafına bakmaya alışmalıyız" dedi. Sepil öte yandan maçın hakemi Cüneyt Çakır'ı da eleştirdi; şöyle konuştu; "Maça atandığında sevinmiştim. Dün verdiği kararla maçın önüne geçti. Bu arada Barış Başdaş'ın yaptığı hata büyüktür. Bunun mutlaka cezası olacaktır."

İKİ YÖNETİCİ KAPIŞTI
Karşıyaka-Göztepe derbisinin ardından protokol tribünü çıkışında yeşil kırmızılı 2 yöneticinin kavga ettiği ortaya çıktı. Maçı 2 kulüp taraftarının da kontenjan kısıtlaması olmaksızın seyretmesine baştan beri karşı olan ve Göztepe'ye 5 bin bilet verilmesini savunan Futbol Şube Yöneticisi Kerim Çetin ile 2'nci Başkan Cengiz Bakır'ın maç bitiminde birbirlerinin üzerine yürüdüğü öğrenildi. Göztepelilerin tribünde sayısal üstünlük sağlamasına tepki gösteren Çetin ile Bakır arasındaki kavgayı, diğer yöneticilerin ayırdığı bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En güzel örnek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN