Zamdan önce su kaçaklarını önle

Giriş Tarihi: 10.11.2015
Zamdan önce su kaçaklarını önle

İzmir'in suyunda yüzde 33 oranında önlenemeyen kayıp kaçak olduğunu dile getiren Bilal Doğan, yüzde 5 zam yapmak yerine öncelikle bu sorunun üzerine gidilmesi gerektiğini söyledi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu, "bıçak kemiğe dayanmadıkça suya zam yok" dese de İZSU'nun, 1 Ocak 2016 itibarıyla suya yüzde 5 zam yapmaya hazırlanması tepkilere yol açtı. Zaten geç okunan sayaçlar ve katı atık bedelinin yüksek olması nedeniyle kabarık su faturası ödeyen İzmirliler, yeni yılda daha da zorlanacak. Başkan Aziz Kocaoğlu'na seslenen Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, "Sayın Kocaoğlu su fiyatlarına zam yapmak yerine yüzde 33 ile neredeyse Türkiye'de en yüksek orana sahip kayıp kaçak oranlarını düşürmeli. İZSU'nun kasası ağzına kadar para dolu. Bu parayla İzmir'deki kayıp kaçak oranı azaltılarak su fiyatı aşağı çekilebilir" dedi. Doğan, İzmirlilerin zaten neredeyse Türkiye'nin en pahalı suyunu içtiklerini belirterek, "Ayrıca kademeli su sisteminde de 20 metreküpten sonraki su fiyatı çok fazla. Türkiye'nin hiçbir yerinde olmayan bu kademeli sistem hemşehrilerimize çok ciddi mali yükler getiriyor. Neredeyse su parasının kat kat fazlasını katı atık bedeli olarak ödüyorlar. İzmirliler adeta iki kere mağdur ediliyor" diye konuştu. Otopark zammını da değerlendiren Bilal Doğan, "Sayın Kocaoğlu'nun ne vizyonu ne ufku İzmir'de otopark sorunu çözebilecek kapasitede. Bir de bu yetmiyormuş gibi otoparklara zam yapılıyor. Otopark ücretlerine zam yapacağına fonda biriken parayla otopark yapılması gerekliydi. İmar mevzuatı gereği alınan otopark paralarının kesinlikle otoparklara dönüşmesi gerekir" diye konuştu.

İŞİN SUYU ÇIKTI
Seçimlerin bitmesiyle birlikte zam yağmurunun başladığına dikkat çeken AK Parti Konak İlçe Başkanı Temel Yıldırım, "İzmir'in en büyük sorunu ulaşım ve otopark. İzmir Büyükşehir Belediyesi topladığı fonlarla otopark yapmak yerine mevcut otoparklara zam yapmayı tercih ediyor. Türkiye'nin genel ekonomik gelişimi sayesinde bugün İzmir'de de her ay yüzlerce araç trafiğe katılıyor. Ancak İzmir'de bu gelişime ayak uyduracak yol da yok otopark da yok hizmet de yok. Bol zam var. Büyükşehir Belediyesi'nin su zammından ziyade katı atık bedeli adı altında rakamlar faturalara yansıtılıyor. Asıl sorun burada. Bir faturayı incelediğinizde kullandığınız su miktarının kat kat fazlası katı atık bedeli ödediğinizi görüyorsunuz. Ayrıca kayıp kaçağın da vatandaşa yüklenmesi doğru değil. İşin suyu çıkmış durumda" dedi.

CHP'LİLER GÖRMÜYOR MU?
Su konusunun günlerdir İzmir'in gündeminde olduğunu anlatan AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, "Sadece basın yayın organlarının yazmasıyla değil. Her yerde bu mevzuyla karşılaşıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanı, İZSU Genel Müdürü, CHP İzmir Milletvekilleri hiç mi karşılaşmıyorlar? Hiç mi halkın içine girmiyorlar? Su bedelleri konusunda İzmir'de çok ciddi şikayet var. Ama bunu çözmesi gerekenler üç maymunu oynuyorlar" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin AK Partili Üyesi Azad Fazla ise otopark abonelik sisteminin aslında belediyeyi zarara uğrattığına dikkat çekerek, "Bu zam oradan kaynaklanıyor. Abonelikteki zarar zamla kapatılmaya çalışıyor. Bu adil değil. Girdi çıktı ile saat başına alınan ücret hesap edilse bu sistemin kayırmacı bir sistem olduğunu görülür. Saatli kullanan yurttaşlarımıza büyük bir yük ve zam olduğunu görüyoruz. Otoparklar mülkiyete ve keyfiyete çevrilemez. Bu anayasal eşitli ilkesine de aykırı bir durumdur" dedi. Fazla, katı atık bedellerinin belediyelerin keyfine göre belirlendiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zamdan önce su kaçaklarını önle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN