Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ESHOT'ta tasfiye var

Belediye İş Sendikası'na, Genel Müdürlükçe gönderilen yazıda yaş dahil emeklilik şartlarını tamamlayan daimi işçi kadrosundaki personelin iş akitlerinin fesih edileceği bilgisi verildi

Giriş Tarihi: 12.11.2015
ESHOT'ta tasfiye var
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli kurumları arasındaki ESHOT Genel Müdürlüğü'nde işten çıkarmalar başladı. 3 Kasım'da Genel Müdür Raif Canbek imzasıyla Belediye İş Sendikası'na gönderilen yazıda, yaş şartı dahil emeklilik şartlarını tamamlayan daimi işçi kadrosundaki personelin iş akitlerinin fesih edileceği belirtildi. Buna gerekçe olarak şehir içi trafiğinin güçlüğü ve yolcularla ilişkilerde yaşanabilen sorunlar sebebiyle yaş ilerlemesine bağlı olarak zamanla performans düşüklüğü ve kaza risk oranlarının artması gösterildi. Bu gelişmenin ardından dün ilk etapta 30 şoför ve 37 atölye personelinin iş akitleri feshedildi. Yine aynı uygulama kapsamında 60 personelin de emekli edileceği öğrenildi. Öte yandan iş akdi feshedilip belediyenin başka birimlerine gönderilecek personel sayısının 115'i bulacağı da sızan bilgiler arasında. İşten çıkarılanların büyük bölümü Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Mezarlıklar Daire Başkanlığı'nda defin işlemi için görevlendirildi. Operasyonun "muvazaa davalarını" kazanan işçilerin ESHOT'daki binin üzerindeki boş kadroya geçiş yapmasını engellemek için yapıldığı iddia edildi.

EYLEM HAZIRLIĞI

ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, Büyükşehir Belediyesinin çeşitli birimlerdeki personel eksikliklerini gidermek için rutin bir uygulamaya başvurulduğunu ifade ederken, ESHOT'ta örgütlü Türk İş'e bağlı Belediye İş Sendikası'ndan sert tepki geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başta olmak üzere ilgili makamlara toplu işten çıkarmanın yasal olmadığına ilişkin başvuruları yaptıklarını belirten Belediye İş 1 No'lu Şube Başkanı Zeynel Ersoy, "Şu ana kadar yaşananlar karşısında anayasal haklarımızla ilgili başvurularımızı yaptık. Sendikamızın yetkili organları toplanıp karar alacak. Buradan çıkacak sonuca göre de demokratik haklarımızı nasıl kullanacağımızı belirleyeceğiz ve bundan sonra izleyeceğimiz yol haritasını kamuoyu ile paylaşacağız"dedi.

AMAÇ ESHOT'U KAPATMAK
Öte yandan başka bir sendika yetkilisi de asıl yapılmak istenenin ESHOT'u kapatıp toplu ulaşım hizmetini "hizmet alımı" şeklinde taşeronlaştırmanın önünü açmak olduğunu, yaşananlara sessiz kalmayacaklarını söyledi. ESHOT bürokratlarının hak, hukuk, yasa tanımadığını, muvazaa davalarını kazanan personelin önünün kesilip boş kadrolara yerleşmesinin engellenmek istendiğini anlatan sendika yetkilisi kurumun kapatılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini söyledi. ESHOT Genel Müdürlüğü sayıları 60'ı bulan personeli emekliliğe sevk etmeyi planlarken aktif çalışanların görev yerlerini değiştirecek. Kurumun bu çalışmayı göreve iade davaları nedeniyle yaptığı belirtildi. Bütünşehir Yasası kapsamında norm kadro hakkı elde eden ESHOT Genel Müdürlüğü'ne İçişleri Bakanlığı binin üzerinde kadrolu işçi alma hakkı vermişti. Şu anda ESHOT bünyesinde boş bin 25 işçi kadrosu bulunuyor. Büyükşehir, davalar sonrasında bu kadroların dolmasının önüne geçmek için kurumun yapısında değişikliğe gidiliyor.

MAHKEME HAKLI BULDU

Maaşlarını diğer şirketlerden alan ancak ESHOT bünyesinde çalışan yüzlerce otobüs şoförü yaptıkları işin ESHOT personeli ile aynı olduğunu belirterek, maaş ve sosyal haklarının da aynı olmasını talep etmişti. Göreve iade davalarında Mahkeme, İzelman gibi şirketler üzerinden düşük maaşla çalışan personelin ESHOT personeli ile aynı işi yaptığına ve asıl işçi vasfı taşıdığına karar vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ESHOT'ta tasfiye var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN