Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ESHOT artık tabela şirketi halini alacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde konuşan AK Partililer, muvazaa davasını kazanan işçiler kadroya alınmasın diye 70 yıllık kurum olan ESHOT'a darbe vurulduğunu ileri sürdü

Giriş Tarihi: 13.11.2015
ESHOT artık tabela şirketi halini alacak
İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kasım ayı ikinci toplantısına Egeli Sabah'ın da manşetine taşıdığı ESHOT Genel Müdürlüğündeki tasfiye iddiası damgasını vurdu. Başkan Aziz Kocaoğlu'nun mazereti nedeniyle katılamadığı toplantıda konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bilal Doğan, oturumu yöneten Başkanvekili Sırrı Aydoğan'a "ESHOT'u kapatacak mısınız?" diye sordu. AK Partili Çağlar Haspolat da ESHOT'un son dönemde birçok krize imza attığını, bunun sonucu olarak da belediye yönetimi tarafından cezalandırıldığını öne sürdü. Muvazaa davasını kazanan işçileri kadroya almamak için 70 yıllık kuruma İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun darbe vurduğunu öne süren Haspolat, "Kocaoğlu, her zamanki gibi İzmirlileri şaşırtan bir projeye imza atmıştır. Kocaoğlu, taşeron işçileri Yargının kararı olmasına rağmen kadroya almamak için mücadele veriyor. Burada bir rant söz konusu. ESHOT'un içi boşaltılarak tasfiye edilecek. ESHOT bir tabela firması haline gelecek" diye konuştu.

ŞEFFAF YÖNETİLMİYOR
Büyükşehir Belediyesinin kapalı kapılar ardından yönetilemeyeceğini belirten Haspolat, "Büyükşehir Belediyesi şeffaf bir şekilde yönetilmiyor. İzmirliler gerçekleri bilmek istiyor. Kocaoğlu bir an önce kamuoyunu aydınlatan bir açıklama yapmalı. Hakka, hukuka dayanmayan belediyecilik anlayışı olmaz" dedi. AK Partili Meclis Üyesi Azad Fazla da, personel transferi konusunda işçilerin mağdur edilmemesi temennisinde bulundu. Fazla, hükümetin yapacağı taşeron düzenlemesi ile şirket çalışanlarının da kadrolu olacağını sözlerine ekledi.

"KAPATMA YOK"
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Sırrı Aydoğan, 145 çalışanın tüm özlük hakları ile Büyükşehir Belediyesi bünyesine geçirildiğini belirterek, "Belediye de ESHOT da aynı kurum. Biz 145 kişi talep ettik. Arkadaşlarımız İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne geçti. İzmir'de kapatma diye bir şey söz konusu olamaz. ESHOT bizim müşterimiz değil, bağlı kuruluşumuz. Ulaşımı biz sağlıyoruz, zarar ettiğinde sübvanse ediyoruz. Kapatma diye bir şey söz konusu değil" diye konuştu.

DAR GELİRLİ MAĞDUR

Belediye Meclis toplantısında grev nedeniyle 15 gündür ekmek üretimi duran Kent Ekmek Fabrikası da tartışma konusu oldu. AK Partili Çağlar Haspolat, "Burada günde 70 bin ekmek çıkıyor ve 65 işçi var. Sendika anlaşmadan yana. Fabrikada üretilen glutensiz ekmeğe yüzde yüz zam yaptınız. Lütfen işçilere de hakkını verin" diye konuştu. Sendikanın demokratik hakkını kullandığını ve greve gittiğini belirten Başkanvekili Sırrı Aydoğan ise "Tekrar anlaşma sağlanır ve umarız en kısa zamanda üretim başlar" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ESHOT artık tabela şirketi halini alacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN