5 ay neden beklediniz!

Kuş Cenneti'ni 5 aydır tehdit eden kanalizasyon patlağını Egeli Sabah'ın yazmasının ardından İZSU ekipleri apar topar bölgeye giderek, akıntıyı kesti

Giriş Tarihi: 20.11.2015
5 ay neden beklediniz!
Egeli Sabah'ın, Gediz Deltası'nın incisi Kuş Cenneti'nin evsel atıklar yüzünden tehdit altında olduğunu ortaya koymasının ardından alarma geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU ekipleri bölgeye giderek, tedbir aldı. Cenneti tehdit eden akıntının hemen durdurulması, "madem bu kadar kolaydı, niye 5 ay beklediniz? İllaki gazetede yazılması mı gerekiyordu?" dedirtti. Türkiye'de gözlenen 469 kuş türünden 288'inin yaşadığı Kuş Cenneti'ne birkaç kilometre mesafede kanalizasyon hattında aylar önce meydana gelen patlak yüzünden drenaj kanalına akan evsel atıkları Egeli Sabah yaptığı haberle duyurmuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZSU'nun böylesine büyük bir skandala imza atması kamuoyundan büyük tepki gördü. Aylarca evsel atıkların drenaj kanalına akmasını görmezden gelen İZSU, 2 gün önce yayınlanan "Kuş Cenneti'ne lağım tehdidi" başlıklı haberin ardından alarma geçti.

HERKES SEFERBER OLDU

Sabah erken saatlerde harekete geçen İZSU ekipleri ilk iş olarak Sasalı 52. Sokak'ta meydana gelen kanalizasyon akıntısının drenaj kanalına olan deşarjını kesti. Bölgede çalışma başlatan İZSU, konuyla ilgili olarak daha önce iddialara göre söz konusu patlak ile ilgili olarak ihaleye çıkılacağını söylemiş olsa da konuyla ilgili hiçbir girişimde bulunmamıştı. Aylarca hiç kesilmeden drenaj kanalına akan evsel atıkların İZSU'nun küçük bir müdahalenin ardından kesildiği görüldü. İZSU'nun başlattığı çalışma öncesi Çiğli Belediyesi'nden bir ekip de bölgede inceleme yaptı. İzmir Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü de konuyla ilgili incelemelerde bulundu. İZSU, aylarca ihmal ettiği, doğal yaşamı tehdit eden bu sorunu çözmek için çalışmalarını sürdürüyor.

TEHDİT SÜRÜYOR
İZSU,kanalizasyona bağlı rögardan taşan evsel atıkların akışını kesmiş olmasına rağmen aylarca hiç kesilmeden önce araziye ardından Kuş Cenneti ve Homa Dalyanı'na uzanan drenaj kanalına akmış olması çevrenin kirli kalmasına neden oldu. Bölgedeki arazinin derinlerine kadar işleyen evsel atıklar bölgeyi ciddi anlamda tehdit etmeye devam ediyor. Evsel atıkların drenaj kanalına akışı kesilmiş olsa da kanalın içindeki su yüzeyinde de hala evsel atıklar net biçimde görülüyor. Atıklar nedeniyle rengi siyaha dönen kanalın suyunda ise olumlu değişim yok.

İL MÜDÜRLÜĞÜ İNCELİYOR
Diğer yandan kanalizasyon akıntılarının olduğu drenaj kanalının, karşı tarafında ucu açık borular dikkat çekiyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ise konuya başından beri hassasiyetle yaklaşıldığını bildirdi. İncelemelerine devam eden İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı tespitlerin ardından, idari işlem için harekete geçilebileceği kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 ay neden beklediniz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN