Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çeşme'de milyonlarca lira heba oldu iddiası

Tamamlanamayan projeler yüzünden Çeşme Belediyesi'ni milyonlarca lira zarara uğrattığı öne sürülen eski belediye başkanı Tütüncüoğlu için Bakanlıktan soruşturma izni istendi

Giriş Tarihi: 21.11.2015
Çeşme'de milyonlarca lira heba oldu iddiası
Çeşme'de mini golf sahası, engelliler plajı, arıtma tesisi ve buz pateni pisti gibi sonu getirilemeyen projelere milyonlarca lira harcayarak, belediyeyi zarara uğrattığı iddia edilen eski belediye başkanı Faik Tütüncüoğlu hakkında soruşturma açılması gündemde. Çeşme Cumhuriyet Savcısı Mustafa Özcan Uygun, ilgili şikayetleri inceleyerek, Tütüncüoğlu ile belediyenin eski bürokratları Işıl Onur ve Füsun Yılmaz hakkında İçişleri Bakanlığı'ndan soruşturma izni talebinde bulundu. Ekinoks İzmir Kültür ve Çevre Derneği Başkanı Başak Yasemin Arel ve dernek yöneticileri Çeşme Cumhuriyet Savcılığı'na giderek eski Belediye Başkanı Ahmet Faik Tütüncüoğlu, eski Başkan Yardımcısı Işıl Onur ve İmar ve Şehircilik Müdürü Füsun Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu. Dernek avukatı Mehmet Demirlek tarafından savcılığa 28 ve 29 Temmuz 2015 tarihinde verilen dilekçelerde, Tütüncüoğlu, Onur ve Yılmaz hakkında "Çeşme'nin doğal zenginliğinin talan edilmesinde bizzat rol oynadıkları, birçok usulsüz inşaat imza attıkları" öne sürüldü. Yapılan suç duyurusunda İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 18 Şubat 2006 tarih ve 1182 sayılı kakarı uyarınca 3. derecede sit alanı olarak belirlenen Çeşme Karadağ mevkisinde usulsüz yapılaşmaya izin verildiği belirtildi.

KÜLTÜREL MİRASA DARBE
Çiftlikköy girişinde mini golf sahası yapılarak kamu kaynağının gereksiz heba edildiğinin savunulduğu şikayet dilekçesinde, "Çeşme Adliye binası yakınındaki Mandalin Evleri sitesinin yapılmasına göz yumularak kültürel mirasın yok edilmesine sebebiyet verildiği" ifade edildi. Ayrıca, Çeşme Ilıca'da yapılan engelliler plajının yapımında ve kullanımında usulsüzlükler bulunduğu, Çeşme Atık Su Arıtma Tesisi'nin yapımında da usulsüzlük olduğu öne sürüldü. Çeşme Cumhuriyet Savcısı Mustafa Özcan Uygun imzasıyla İçişleri Bakanlığı'ndan gönderilen yazıda 3 kişi hakkında soruşturma izni talep edildi. Egeli Sabah'a konuşan Dernek Başkanı Başak Yasemin Arel, vatandaşlardan gelen yoğun şikayetler üzerine suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, "O dönemde altyapı, sosyal ve kültürel tesis adı altında yaklaşık 28 milyon liralık harcama yapıldı. 10 milyon lira harcanan arıtma tesisi şu anda tam olarak çalışmıyor. Mini golf sahasında golf sopalarının konulması için yapılan kutular çöp kutusu oldu" dedi. Bu pateni pisti projesinin de başarısız olduğunu savunan Arel, "Burasıyla ilgili de suç duyurusunda bulunacağız. Buz pateni pisti harabe gibi. Harcanan paralar çöpe gidiyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çeşme'de milyonlarca lira heba oldu iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN