Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmirlilerin su faturası isyanı

abonelerinden yüksek atık su bedeli alması ve sayaçları geç okuması, sosyal medyada tepki topladı. İnternet üzerinden başlatılan imza kampanyasına İzmirliler büyük destek verdi

Giriş Tarihi: 22.11.2015
İzmirlilerin su faturası isyanı
Vatandaşın su faturalarındaki yüksek atık su bedellerine gösterdiği tepki, sosyal medyaya taşındı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun her fırsatta "En ucuz su İzmir'de" söylemi su faturalarına yansıyan atık su bedeli ile gölgede kaldı. İZSU Genel Müdürlüğü'nün su faturalarına yansıttığı atık su bedellerinin yüksek olması, vatandaşı çileden çıkardı. Atık su bedeline bir de sayaçların geç okunması eklenince vatandaş alışık olmadığı, astronomik bedellere ulaşan su faturaları ile karşı karşıya kaldı. Su faturalarındaki astronomik artış vatandaşı isyan ettirdi. Berna Geldan isimli vatandaş, Change.org sitesi üzerinden; "İZSU, su faturalarında atık su bedeli almayı ve geç sayaç okumayı bıraksın" başlığı ile imza kampanyası başlattı. Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden hızla yayılan kampanyaya kısa sürede 1357 İzmirli destek verdi. Kampanyaya katılan ve elektronik imza ile destek veren vatandaşlar İZSU Genel Müdürlüğü tarafından faturalara yansıtılan yüksek atık su bedellerine ve su sayaçlarının geç okunmasına tepki gösterdi. İnternet üzerinden paylaşılan ve kısa sürede çok sayıda İzmirlinin elektronik imzaları ile desteklediği metinde İzmir'de son aylarda su faturalarına yansıtılan atık su bedellerinin yüksekliğine dikkat çekildi.

"BÜYÜK TUZAK"
Yaşananların 'büyük tuzak' olarak nitelendirildiği imza kampanyası metninde şu ifadelere ver verildi; "İzmir'de son aylarda İZSU'nun yaptığı büyük tuzağa hiç dikkat ettiniz mi? Sayaç okumaya özellikle geç geliyorlar ve atık su bedeli adı altında kullandığınız suyun 2 katını fatura ediyorlar. Gerçekte 23 liralık su kullandığınızda 35 lira katı atık bedeli, en az 8 lira çevre temizlik vergisi ve bir de KDV eklendiğinde 75 lira su faturası geliyor. Bir de sayaç geç okunduğunda katlamalı olarak artabiliyor. Bu uygulamanın kaldırılması ve gerçek su kullanma bedelinin faturaya yansıtılması için bu kampanyaya sende imza ver" denildi. Geldan'ın geçtiğimiz günlerde başlattığı kampanya İzmir'de yaşayan Facebook kullanıcılarından da ilgiyle karşılandı. Kısa sürede kampanyaya destek verenlerin sayısı 1357'yi buldu. İmza kampanyasına destek verenler imzaladıkları kampanyanın altına yazdıkları yorumlarla hem İZSU Genel Müdürlüğü'nü hem de CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni topa tuttu.

BU SOYGUN ARTIK BİTSİN

Yaşananları soygun olarak nitelendiren İzmirliler şu görüşlere yer verdi; "Kendisinin de İzmir'de oturduğunu ve emekli olduğunu belirten Aslan Arıcan şu ifadeleri kullandı; "Ben de İzmir'de oturuyorum, emekliyim. Yediğimiz kazık oy verdiğimiz partiden gelince içim acıyor."dedi. Yıldız Dinç isimli bir başka Facebook kullanıcısı ise CHP'ye yüklendi. Yaşananları soygun olarak nitelendiren Dinç; "Bu soygun bitsin artık. Evet bu gerçek bir soygun. Lütfen bu işe son verin. İzmir eksiklerinize hatalarınıza rağmen hiçbir zaman CHP'ye ihanet etmedi. Hala İzmir'in köy olduğunu düşünüyorum. Bunların hiçbirisini İzmir halkı hak etmiyor. Lütfen İZSU'nun yapmış olduğu bu hatalı uygulamaya da son verin. Yeter artık" diyerek sosyal paylaşım sitesi üzerinden tepkisini dile getirdi. Nur Albayrak isimli kullanıcı ise; "Su faturalarındaki ödemelerin yükselmesi hiç hoşumuza gitmedi. Azıcık su kullanıyoruz, tonla para ödüyoruz. Düzeltilmeli" ifadelerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirlilerin su faturası isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN