Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alsancak Stadı'na Büyükşehir engeli

Karşıyaka ve Göztepe statlarına karşı olan Başkan Kocaoğlu, yıkımı tamamlanan Alsancak Stadı'nın Gençlik ve Spor Bakanlığı'na devri için 95 gündür adım atmadı. Böyle olunca stat inşaatı başlatılamadı

Giriş Tarihi: 23.11.2015
Alsancak Stadı'na Büyükşehir engeli
İzmir'de depreme dayanıksız olduğu için maçlara kapatılan Alsancak Stadı'nın geçtiğimiz 21 Temmuz'da başlayan yıkım çalışmaları 1 ay içinde tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 3 ay önce yıkımı tamamlanan stadın inşaat alanı içinde kalan 3 bin metrekarelik arazinin devri için ayak diretmeye devam ediyor. Daha önce Gençlik ve Spor Bakanlığı, Alsancak Stadı'nı yenilemek için başlattığı çalışma kapsamında devir talebinde bulunduğu Büyükşehir Belediyesi'nden "Önce projeyi görelim" cevabını gelmişti. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, yaklaşık 1 ay önce seçim öncesi bir televizyon kanalının canlı yayınında stat projesini açıkladı. Karşıyaka ve Göztepe'ye yapılacak yeni statlara uzun süre karşı çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Binali Yıldırım'ın canlı yayında açıkladığı projeye rağmen hala arazi devri konusunda bir adım atmadı. Böyle olunca Alsancak Stadı'nın inşaatına bir türlü başlanamadı.

BAŞKAN, GERİ ADIM ATMIŞTI
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, projelerin açıklanması ve ihalelerin tamamlanmasının ardından Karşıya ve Göztepe statlarınının yapılmasına karşı olduğunu açıklamıştı. Karşıyakalı ve Göztepeli taraftarların "stadımızı istiyoruz" şeklinde kararlı bir tutum sergilemelerinin ardından Kocaoğlu geri adım atmış, Karşıyaka Stadı'nın inşaatına başlanmıştı. Göztepeli taraftarların ihalesi tamamlanan ve yer teslimi de yapılan Gürsel Aksel Stadı'nın seyirci kapasitesinin 15 binden 21 bine yükseltilmesi yönündeki talebi Bakanlık tarafından kabul edimiş, proje tadil edilince Büyükşehir Belediyesi'ne ait arazinin de inşaata dahil edilmesi zaruret haline gelmişti. Büyükşehir Belediyesi başta bin 400 metrekarelik söz konusu arazinin de stat inşaatına dahil edilmesine "yalnızca stat ve otopark inşası" kaydı şartıyla muvafakat verilmesini uygun buldu. Diğer yapılar için projeyi bütünüyle inceledikten sonra bir karar verilebileceğini açıkladı. Statlarına biran önce kavuşmak isteyen Göztepeli taraftarlar duruma büyük tepki gösterdi. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi arazi tahsisine onay vermek durumunda kaldı. Bu süreç stat inşaatının gecikmesine yol açtı.

1 AYDA YIKIM TAMAMLANDI
Depreme dayanıksız olduğu için maçlara kapatıldıktan sonra geçtiğimiz 21 Temmuz'da yıkımına başlanan Alsancak Stadı'ndaki çalışmaları 3 ay sürmesi gerekirken, çürük malzeme kullanımı nedeniyle 1 ay gibi kısa sürede tamamlandı. Yıkımın tamamlanmasının üzerinden tam 95 gün (23 Kasım itibariyle) geçti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 3 ay önce yıkımı tamamlanan stadın inşaat alanı içinde kalan 3 bin metrekarelik arazinin devri için ayak diretmeye devam ediyor. Daha önce Gençlik ve Spor Bakanlığı, Alsancak Stadı'nı yenilemek için başlattığı çalışma kapsamında devir talebinde bulunduğu Büyükşehir Belediyesi'nden "Önce projeyi görelim" cevabını gelmişti. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, yaklaşık 3 hafta önce seçim öncesi bir televizyon kanalının canlı yayınında stat projesini açıkladı. Binali Yıldırım'ın canlı yayında stat projesini duyurmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi arazi devri konusunda bir adım atmadı. Böyle olunca Alsancak Stadı'nın inşaatına hala başlanamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alsancak Stadı'na Büyükşehir engeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN