Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korsan çöplük mİkrop saçıyor

Menemen Belediyesi ekiplerinin, Ahıhıdır Mahallesi'ndeki eski mezbahanın bulunduğu alana yasalara aykırı biçimde döktüğü çöpler, bu bölgede yaşayan insanların sağlığını tehdit ediyor

Giriş Tarihi: 28.11.2015
Korsan çöplük mİkrop saçıyor
İzmir'in Menemen ilçesi Ahıhıdır Mahallesi'nde eski mezbaha olarak bilinen alana Menemen Belediyesi'ne ait resmi plakalı traktörlerle, pazaryerlerinden toplanan sebze, meyve çöpleri ve evsel atıklar dökülüyor. Egeli Sabah ekibi, belediye ekiplerini bu alana çöp dökerken görüntüledi. Yaklaşık 2 yıldır Menemen Belediyesi tarafından "korsan çöplük" olarak kullanılan alandan yayılan koku çevre sakinlerini canından bezdirdi. Yaz aylarında koku yapan çöpler, rüzgarın etkisiyle de etrafa saçılıyor. Çevrede bulunan tarım arazileri ve ağaçlar uçuşan çöplerin istilasına uğrarken, yakın mesafedeki yerleşim alanları ve fabrikalar da etrafa saçılan bu çöplerden nasibini alıyor. Traktörler tarafından pazar yerlerinden toplanan sebze meyve atıkları ve diğer çöpler buraya dökülüyor.

YASAYA AYKIRI

Ayrıca çöp kamyonlarının giremediği bazı sokaklardan toplanan evsel atıklar da eski mezbaha olarak bilinen ve şu anda kullanılmayan boş araziye dökülüyor. Burada geçici süreyle toplanan çöpler bir süre sonra yüklenen kamyonlarla Harmandalı çöplüğüne taşınsa da, uygulamanın hem yasalara aykırı hem de çevre sağlığını alenen tehdit ediyor. Çöplerin döküldüğü araziden uçuşan çöpler yakındaki dere yatağının üzerini adeta bir tabaka gibi kaplarken, vatandaşlar da Menemen Belediyesi ekipleri tarafından alana çöp bırakıldığını görünce moloz ve çöplerini buraya dökmeye başladı. Çöplükte mobilyadan, kumaş atıklarına, sebze meyve kalıntılarından, cam şişeler ve eski ayakkabıya kadar akla gelen her türlü malzeme bulmak mümkün. Bir vatandaşın keçilerini çöplüğe getirerek burada otlatması da görenleri şaşkına çevirdi. Çöplükteki mikroplu yiyeceklerle beslenen keçilerden elde edilen sütün ne kadar sağlıklı olabileceği de akıllarda soru işareti bıraktı. Menemen Belediyesi yetkililerini göreve çağıran vatandaşlar, "Bildiğimiz kadarıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi bu alana bir arıtma tesisi yapacaktı. Bura araziyi kapatarak girişine beton bariyerler konuldu. Ancak Menemen Belediyesi buradaki bariyerleri açarak buraya korsan çöp dökmeye başladı. Bu çöplerin buraya dökülüp, geçici süreyle de olsa bekletilmesi yasal değil. Çöplüğün pisliğini ve kokusunu biz çekiyoruz. Şehrin göbeğinde böyle rezillik olmaz. Çöp suları yollara akıyor. Derenin üzeri uçuşan poşetler ve kağıtlarla kaplı. Çevredeki ağaçlara bakarsanız yüzlerce naylon poşet görebilirsiniz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korsan çöplük mİkrop saçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN