Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her baş dönmesi 'vertigo' değildir

Özel Efes KBB'de hizmet veren Doç. Dr. Salim Doğru, vertigonun bir hastalık olmadığını herhangi bir hastalığın belirtisi olduğunu ifade etti

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Her baş dönmesi 'vertigo' değildir
Özel Efes KBB Tıp Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Salim Doğru, vertigo hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı. Vertigonun çeşitli şikâyetlerle birlikte kendini gösterdiğini belli eden Doç. Dr. Doğru, "Vertigo basitçe dairesel tarzda baş dönmesi olarak da tanımlanabilir. Vertigo bir hastalıktan ziyade genellikle iç kulakla ilgili bir rahatsızlığın belirtisidir. Toplumda oldukça fazla sayıda kişiyi etkileyen bu sorun, dengesizlik, sallanma ve sersemlik hissi gibi başka şikayetlerle birlikte rapor edilebilmektedir. Vertigo problemlerinin bir kısmı iç kulak denge kanal hastalıklarıyla ilgili olabilir ancak bir kısmı da diğer branşlarla ilgili hastalıklardan kaynaklanabilir" dedi. Vertigoyu oluşturabilecek birçok rahatsızlığın olduğunu söyleyen Doç. Dr. Salim Doğru, "Vertigoya sıklıkla Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV) adı verilen, anlamı 'ataklar halinde ortaya çıkan, pozisyonla tetiklenen iyi huylu baş dönmesi' olan rahatsızlık sebep olur. Bugün için KBB polikliniklerine vertigo şikayeti ile başvuran hastaların büyük çoğunluğu BPPV hastasıdır. BPPV'de dairesel tarzda şiddetli baş dönmesi ve bulantı gözlemlenmektedir. Hasta özellikle yatarken başını sağa veya sola çevirdiğinde artan baş dönmesinden şikâyet etmektedir. Baş dönmesi genellikle iki-üç gün sürer ve hastayı yatağa bağlayacak kadar şiddetlidir. İç kulaktaki denge kanalları içine kalsiyum karbonat kristallerinin kaçması sonucu ortaya çıkar. Hastanın çok rahatsız olmasına ile korkmasına neden olsa da temelde iyi huylu ve basit manevralarla düzelebilen bir rahatsızlıktır" diye konuştu.

TEDAVİSİ MÜMKÜN
Şikayetlerin KBB, nöroloji, psikiyatri, dahiliye ve fizik tedavi branşlarının herhangi birisi ile ilgili olabileceğini söyleyen Doç. Dr. Doğru, "Hekim bu şikâyetlerle gelen hastanın probleminin iç kulaktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamaya çalışır. Hastayı muayene eder, gerekirse işitme ve denge testleri yapar. Problem iç kulaktan kaynaklanıyorsa ilaç tedavisi, baş manevraları ve yaşam stili değişiklikleriyle hasta tedavi edilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her baş dönmesi 'vertigo' değildir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN