Tüp bebek yöntemi ile doğru embriyo seçimi

Opr. Dr. Nuray Aytekin Aygüler, Almanya ve Avrupa'daki düzenlemelerin aksine ülkemizde yüksek gebelik potansiyeli içeren embriyoların seçilebildiğini söyledi

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Tüp bebek yöntemi ile doğru embriyo seçimi
Başta Almanya olmak üzere Avrupa'nın bazı ülkelerindeki yasal düzenlemeler ile Türkiye'deki düzenlemelerin farklı olduğunu belirten Opr. Dr. Nuray Aytekin Aygüler, Türkiye'de yüksek gebelik potansiyeli içeren embriyoların seçilebildiğini söyledi. Özel Su Hospital İzmir Euro- Fertil Tüp Bebek Merkezi'nden Kadın Doğum Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Opr. Dr. Nuray Aytekin Aygüler, Almanya'nın ve Avrupa'daki bazı merkezlerin yasal şartlarının tüp bebek tedavisinde bazı kısıtlamalar yarattığını belirtti. Uzun yıllar Hamburg'da Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı olarak çalışmış olan Opr. Dr. Aygüler, "Almanya'daki yasal düzenlemelere göre tüp bebek tedavisinde oluşan embriyoların gelişimi 2'inci, 3'üncü veya 5'inci güne kadar laboratuvar ortamında takip edilememekte. Düzenlemelere göre pronükleus safhasında, yani gelişme evresinin çok erken bir bölümünde o denemede transfer edilecek embriyo seçilmek zorunda. Geri kalan embriyolar yine aynı erken gelişme döneminde vitrifikasyon adı verilen bir yöntem ile başka bir deneme için saklanıyor. Ayrıca pronükleus safhası aşıldıktan sonra aynı tedavi döneminde transfer zorunluluğu var ve bu dönemden sonra embriyoların dondurulması yasal değil. Bu doğrultuda yumurta toplama işleminden 1 gün sonra 2 ile 3 yumurta seçilerek 2'inci, 3'üncü veya 5'inci güne kadar laboratuvar ortamında takip edilmeye çalışılıyor" dedi. Türkiye'de ise yasal düzenlemelere göre bu uygulamanın farklı ilerlediğini belirten Opr. Dr. Nuray Aytekin Aygüler, "Türkiye'de oluşan tüm embriyoların takibi laboratuvar ortamında 2, 3 ya da 5'inci güne kadar yapılabilmekte. Geri kalan embriyoların kaliteli olanları ise vitrifikasyon yöntemi ile donduruluyor" dedi.

GÜNCEL UYGULAMALAR

Yurtdışından gelen hastaların özellikle embryoscope yöntemini sorduğunu belirten Opr. Dr. Nuray Aytekin Aygüler, "Merkezimizde embryoscope ilk günden itibaren kullanılıyor. Bu yöntem gebelik olasılığını yan etkisi olmadan belirgin bir şekilde yükseltmektedir. 24 saat boyunca embriyoların ortamı değiştirilmeden kamera ile oluşan tüm embriyoların gelişimi izleniliyor ve yüksek gebelik potansiyeli içeren embriyoları seçiliyor" diye konuştu.
SERUM TEDAVİSİ YAYGIN
Yurtdışından gelen hastaların sıklıkla intralipid serum tedavisini de sorduğunu belirten Opr. Dr. Aygüler, şöyle devam etti; "İntralipid serum tedavisi Avrupa'da daha yaygın. Serum tedavisi, tedavi döneminde ve gebelik oluştuktan sonra Avrupa'daki bazı tüp bebek merkezlerinde genellikle 12'inci gebelik haftasına kadar uygulanmakta. Bu uygulama hastanın tıbbi öyküsüne göre 16'ıncı gebelik haftasına kadar uzayabilmekte. İntralipid serum tedavisi merkezimizde en çok istenilen ek tedaviler arasında yer alıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüp bebek yöntemi ile doğru embriyo seçimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN