Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyilik yapıp denize atıyorlar

İzmir Çamdibi'nde bir araya gelen ve kendilerini "İyilik yapıp denize atanlar" diye tanımlayan vatandaşlar, her ay çevrelerindeki yardıma muhtaç insanların temel ihtiyaçlarını karşılıyor

Giriş Tarihi: 30.11.2015
İyilik yapıp denize atıyorlar
İzmir'in Çamdibi semtindeki bir grup duyarlı vatandaş, ev ve işyerlerinin çevresindeki geçim sıkıntısı çekenlerin dertlerine bir nebze de olsa derman olmak amacıyla kolları sıvadı. Kendilerine "iyilik yapıp denize atanlar" adını veren grup üyelerinin sayısı, 2 yılda 90 kişiye ulaştı. Bu sayı ziyaretçilerle birlikte 165 kişi oldu. Her ay aralarında 20'şer lira toplayarak, Çamdibi ve çevresinde yaşayan 25 dar gelirli ailenin umut ışığı oluyor. Grup bu güne kadar okul çağındaki çok sayıda öğrencinin kırtasiye ve giyim ihtiyaçlarını karşıladı. Grup üyeleri, Almanya'dan gelen maddi destek önerilerini "Nasıl bizim çevremizde yardıma muhtaç insanlar varsa sizin de çevrenizde de mutlaka benzer durumda olanlar vardır. Bize maddi destek sağlayacağınıza siz de bizim gibi bir grup oluşturup onlara yardım edin" diyerek geri çevirdi. Çoğunluğunu semt esnafının oluşturduğu grup, her ay başında gıda çarşısından aldıkları erzakları Çamdibi'nde bir depoda topluyor. Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden birbirleri ile haberleşen grup üyeleri belirlenen gün ve saatte "İyilik yapıp denize atanlar grubu" koordinatörlerinden Murat Kurtuluş'a ait evin altında yer alan garajda bir araya geliyor. Alınan erzaklar burada birer kiloluk poşetlere konuyor. Ardından da her biri yaklaşık 150 lirayı bulan ve içinde sıvı yağdan kuru bakliyata, toz şekerden çaya varıncaya kadar bir evin bir aylık mutfak ihtiyacını karşılayacak tüm gıdalar tek tek poşetlere dolduruluyor. Ardından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

GÖNÜLLÜLÜK ESAS

Tamamen gönüllülük esasına göre hareket eden grup, üye kabul ederken de bir takım kriterleri ön planda tutuyor. Gruba katılacak kişide öncelikle yardımın her aşamasında etkin rol oynama şartı aranıyor. Gruba katılıp para desteği sağlayan üye her ay erzak tasnifinde hazır bulunuyor, Maddi katkı sağlayanlar, "Çorbada seninde tuzun bulunsun" misali erzak paketlerinin hazırlanmasında bizzat görev alıyor. Bu sayede gruba üye olan kişinin yapılan yardımın manevi yönünü de yaşayarak hissetmesi sağlanmış oluyor. İyilik hareketinin koordinatörlüğünü İzmir 1. Sanayi Sitesi esnafından Murat Kurtuluş, bir sağlık kuruşunda görevli İsmail Hastürk ve Derya Fidan Çayırlı yapıyor.

AĞLATAN MANZARALAR

Toplanan 20'şer liralarla alınan erzaklar, sessiz sedasız, ihtiyaç sahibi insanlar rencide edilmeden, oluşturulan ekip tarafından kapı kapı dolaşılarak adreslere teslim ediliyor. İşin en zor bölümünün dağıtım aşaması olduğuna dikkat çeken İsmail Hastürk, "Dağıtım bittiğinde bir hafta kendimize gelemiyoruz. Karşılaştığımız manzaralar karşısında her birimiz duygusal anlamda allak bullak oluyoruz. Çoğu zaman kendi gözlerimizle şahit olduğumuz olaylar karşısında gözyaşlarımızı tutamıyor ağlıyoruz. Diğer yandan en büyük mutluluğumuz o insanların yüzlerindeki tebessüm ve aldığımız hayır dualardır. Destek olduğumuz insanların gözlerindeki o ışıltıyı görünce tüm yorgunluğumuz gidiyor ve mutlu oluyoruz" diye konuştu. İsmail Hastürk, grupta her türden siyasi görüşe sahip üyelerinin bulunduğunu fakat hiçbir şekilde gruba siyaset sokmadıklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyilik yapıp denize atıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN