Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kirliliği önlemeye katkı verebilirsiniz

Sıcaklık 15 derecenin altına düşmedikçe kalorifer sistemlerinin çalıştırılmaması, kaliteli kömür kullanılması, toplu taşıma araçlarınn tercih edilmesi alınabilecek basit önlemler

Giriş Tarihi: 2.12.2015
Kirliliği önlemeye katkı verebilirsiniz
Özellikle kış aylarında yakıt tüketiminin artmasıyla birlikte hava kirliliği de aynı oranda artıyor. Kalitesiz kömür kullanımı, fabrikaların bacalarından ve egzozlardan çıkan gazlar, hava kirliğini artıran etkenlerin başında geliyor. Konu ile ilgili bilgiler veren İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, "Hava kirliliğini önlemek için alabileceğimiz önlemler var. Mesela sıcaklığının 15 derecenin altına inmesi durumunda kalorifer sistemlerinin çalıştırılması gerekiyor. Ayrıca satış izin belgesine sahip kömür tüketilmesi ve tercihen toplu taşıma sistemlerinin daha yoğun olarak kullanılması önemli. Şehrimizin hava kalitesiyle ilgili verilerini vatandaşlarımız güncel olarak www.havaizleme.gov.tr adresinden takip edebilirler" dedi.

İZMİR'DE HAVA TEMİZ
Varan, hava kirliliğinin hızla büyüyen kentlerin önemli sorunlarından biri olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi: "Hava kirliliğinin nedenlerini sanayi bölgelerinin yerleşim yerlerine yakın olması, araç egzoz gazları, ısıtmada kömür kullanımı, kalitesiz kömür kullanımı olarak sıralanabilir. Özellikle kalitesiz kömür kullanımı sonucu ortaya çıkan kirlilik karbonmonoksit, kükürtdioksit, azotdioksit ve partikül maddelerden oluşmaktadır. Partikül madde kurum ve toz içermektedir." İzmir'de hava kirliliği olmadığını anlatan Varan, "Şehrimiz hava kalite indeksine göre iyi bir durumda. Özellikle kış aylarında hava kirliliğini önlemek için sıcaklığının 15 derecenin altına inmesi durumunda kalorifer sistemlerinin çalıştırılması gerekiyor. Ayrıca, satış izin belgesine sahip kömür tüketilmesi ve tercihen toplu taşıma sistemlerinin daha yoğun olarak kullanılması önemli. Şehrimizin hava kalitesiyle ilgili verilerini vatandaşlarımız güncel olarak www.havaizleme.gov. tr adresinden takip edebilirler" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirliliği önlemeye katkı verebilirsiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN