Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırımcıya kötü haber

Giriş Tarihi: 2.12.2015
Yatırımcıya kötü haber

İzmir 1. İdare Mahkemesi, Yeni Kent Merkezi'nin nüfus artıran plan notu değişikliğini iptal etti. Mavişehir'de ise toplu konut alanı ilanı kararı mahkeme tarafından ikinci kez veto yedi

İzmir 1. İdare Mahkemesi, Alsancak- Turan arası Yeni Kent Merkezi Nazım İmar Planı'nda İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Aralık 2013 tarihinde yaptığı plan notu değişikliklerini iptal etti. Mahkeme, Turizm-ticaret ve turizm-ticaret- kültür tanımlarına "recidence" ve "yüksek nitelikli konut" eklenen plan notlarıyla ilgili iptal kararını, planda öngörülmeyen nüfus artışına neden olmasına karşın ek teknik ve sosyal altyapı alanlarına yönelik plan kararı içermemesi nedeniyle verdi. Mahkeme'nin verdiği bu kararın Yeni Kent Merkezi'nde plan notu değişiklerine, özelikle recidence ve yüksek nitelikli konut tanımlamasına göre yatırıma hazırlanan, ruhsat süreci devam eden projeleri olumsuz etkileyecek. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı Hasan Topal, "Mekansal plan yönetmeliği uyarınca bir planlama alanında yeralacak işlevlerin gereksinimi olan teknik ve sosyal altyapı alanları ayırmak zorundadır. Bunları ayırmadığı taktirde bu davada olduğu gibi, ilk planda konut yokken belli oranda konut önerildiğinde oradaki konutlarda yaşayacak insanların ihtiyacı olan yeşil alan, eğitim, sağlık alanı, kültür alanı, gibi işlevler ayrılmadığı takdirde o plan değişiklikleri hukuken yanlıştır. Yargı da bu yönde karar vermiştir" dedi.

MAVİŞEHİR'DE KARAR AYNI
İzmir'in, en gözde ve değerli gayrimenkul alanı Mavişehir için İzmir Valiliği'nin aldığı, ancak mahkemenin iptal ettiği toplu konut alanı kararı, Danıştay'ın bozma kararından sonra yeniden görüldüğü 2'nci İdare Mahkemesi'nde, bir kez daha iptal edildi. Bu kararı göz önünde bulunduran mahkeme, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölge için çıkardığı imar planlarında da, aynı kararı verdi. Son karardan sonra, bölgede yapımı yeni tamamlanıp hizmete giren AVM ile inşaatları süren özel okul ve spor salonu tartışmalı hale geldi. Danıştay'ın bozma gerekçelerine rağmen, direnip, yeniden toplu konut alanı kararı için iptal kararı veren 2'nci İdare Mahkemesi, bu kararı göz önünde bulundurup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bölge için çıkardığı imar planlarında da aynı kararı verdi. Son kararlardan sonra, bölgede yapımı yeni tamamlanıp hizmete giren AVM ile inşaatları süren özel okul ve spor salonu tartışmalı hale geldi. Davanın avukatlarından Cem Altıparmak, "Daha önce Valilik kararı yine iptal edilmiş, ancak Danıştay kararı bozmuştu. Danıştay'ın bozma kararı tamamıyla politik bir karar olup, amaç bölgede duran inşaat uygulamalarına yol vermekti. Ancak mahkeme oldukça detaylı bir gerekçe ile önceki kararında ısrar ederek Valilik toplu konut ilanı kararını yeniden iptal etti. Bu durumda bu karara bağlı olarak çıkartılan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Mavişehir Bölgesi imar planlarının ve Karşıyaka Belediyesi tarafından verilen inşaat ruhsatlarının derhal iptali gerekiyor. İmar planlarını da, başka bir kararında iptal etti. İzmir 2'nci İdare Mahkemesi vermiş olduğu karar ile bir kez daha Gediz Sulak Alanı koruma bölgelerinin ranta kurban edilmesine izin vermemiştir. Cesur ve desteklenmesi gereken bir karar olmuştur" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımcıya kötü haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN