Arife'nin umudu İspanyol cerrah

Denizli'de kemik kanseri 16 yaşındaki Arife'nin umudu, ameliyatını yapacak deneyime sahip İspanyol hekimin Türkiye'ye gelmesi. Ancak gerekli olan 30 bin lira bulunamıyor

Giriş Tarihi: 4.12.2015
Arife'nin umudu İspanyol cerrah
Denizli Acıpayam'da yaşayan 16 yaşındaki Arife Şakır, milyonda 3 kişide görülen yumuşak dokulu kemik kanseri hastalığı nedeniyle adeta günden güne eriyor. Sağlığına kavuşma umudu ise riski son derece yüksek bir ameliyat. Bu ameliyatı dünyada en iyi yapabilen İspanyol cerrahın Türkiye'ye getirilebilmesi içinse yaklaşık 30 bin lira gerekiyor. Henüz ilkokuldayken sırt bölgesinde ağrılar baş gösterince annesi Sultan ve babası Hasan Şakır tarafından hastaneye götürülen Arife'nin rahatsızlığının sebebi önce belirlenememiş. 2 yıl önce Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde "yumuşak dokulu kemik kanseri" teşhisi konulan Arife, ortaokulu bitirdikten sonra Burdur Gölhisar Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'ni kazansa da hastalığı yüzünden okula gidememiş.

YATAKTAN KALKAMIYOR

Ağrıları her geçen gün artan Arife Şakır şimdi yatağa mahkum. Bir akciğeri tamamen işlevsiz hale gelen genç kız nefes almakta dahi güçlük çekiyor. Arife'nin vücudunda rahatsızlığın kaynağı olan bölge, sinirlere çok yakın olduğu için doktorlar "felç olma ya da hayatını kaybetme riski" dolayısıyla ameliyatı uygun bulmuyor. Ancak Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Cengiz Gebitekin, aileye, deneyim gerektiren bu ameliyatı İspanya'dan cerrah Paulo Marchini'nin yapabileceğini söylemiş.

TEK BİR UMUT KALDI

Marchini'nin Türkiye'ye davet edilmesinin maliyeti yaklaşık olarak 30 bin lira. Ancak aile henüz bu parayı bulabilmiş değil. Hastane masraflarının devlet tarafından karşılandığını ifade eden Şakır, "Hastane ve ameliyat masraflarını devlet karşılıyor ancak İspanya'dan gelerek ameliyata girecek doktorun masrafı için bize 30 bin lira gerekli. Ameliyat olmazsam kalp damarlarım sıkışacak. Sol akciğerim zaten bitti. Bu kez diğer akciğerime geçecek hastalık. Solunum sıkıntısı çekmeye başlayacağım ve yavaş yavaş biteceğimi söyledi doktor. Ben hasta olduğumda çok üzülmemiştim. Ancak doktorum hastalığımın bu kadar zor olduğunu öğrenince şoke oldum. Bu ameliyat benim tek çarem, son umudum. Küçücük de olsa bir ışığım. Maddi durumumuz iyi değil. Yardımseverler çağrımızı duyarsa çok mutlu olurum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arife'nin umudu İspanyol cerrah
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN