Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatandaşa işkence!

Çınarlı semtindeki İZBAN yaya üst geçidinin asansörlerini 5 aydır kullanamayan vatandaşlar, karşıya geçmek için 1 kilometre uzaklıktaki Halkapınar ya da Salhane'ye gitmek zorunda kalıyor

Giriş Tarihi: 7.12.2015
Vatandaşa işkence!
İzmir'de vatandaşların yoğun olarak gelip gittiği Çınarlı Diş Hastanesi, Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi ile Çınarlı Polis Merkezi yakınındaki İZBAN yaya üst geçidinin asansörleri şehir magandaları tarafından tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildi. Özellikle engelliler, yaşlılar ve çocuklu kadınlar için yolun karşısına geçerken büyük kolaylık olan asansörler 5 aydır çalışmıyor. Böyle olunca engelliler ve tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlar yolun karşısına geçmek için bir kilometre uzaklıktaki Halkapınar ya da Salhane İZBAN istasyonuna kadar gitmek zorunda kalıyor. Yaşlılar ve bebekli kadınlar da Aliağa ile Cumaovası'nı birbirine bağlayan İZBAN hattı üzerinden yolun karşısına geçmek için onlarca basamaklı merdivenleri kullanmak zorunda kalıyor. 5 aydır bakım ve onarımı yapılmayan asansörler kendini bilmezler tarafından artık tuvalet olarak da kullanılmaya başlandı. Yanından bile geçerken çevreye yayılan kötü kokular nedeniyle çevre sakinleri büyük rahatsızlık duyuyor. Camları ve düğmeleri kırılan asansörlerin içi ve dışı da sprey boya ile de boyandı.

VATANDAŞ MAĞDUR

Doğuştan kalça çıkıklığı nedeniyle engelli olan 3 çocuk annesi ev hanımı Sadriye Ersoy (65), asansörlerin bir an önce onarılmasını istedi. Asansörler çalışmadığı için Çınarlı'daki İZBAN yaya üst geçidini kullanamadığını söyleyen Ersoy, "Karşıya geçmek için ya Halkapınar'a ya da Salhane İZBAN istasyonuna kadar gitmek zorunda kalıyoruz. Asansör olmadan benim o merdivenleri çıkmam imkansız. Hem engelliyim hem yaşlıyım" diye konuştu. Üst geçitteki asansör kapısının açık olduğunu söyleyen 67 yaşındaki Necmi Özbekoğlu, "Bu üst geçidi Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri çok sık kullanıyor. Yarın bir gün öğrencilerden biri asansör boşluğuna düşse, kötü bir olay yaşansa bunun hesabını kim verecek? Ölen ya da yaralanan olmadan bu asansörler tamir edilmeli. Bakımı yapılmalı" dedi. Sanayi sitesinde tamirci olarak çalışan 41 yaşındaki Ertan Ataay, "Ben her gün birkaç kez bu üst geçidi kullanıyorum. Aylardır asansörler onarılmadı. Bu şekilde duruyor. Yaşlılar ve engelliler bu üst geçidi kullanamıyor. Bazı kendini bilmezler asansörlerin içini tuvalet gibi kullanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi asansörlere el atmalı" şeklinde konuştu. Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi son sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Cihat Kaya, "Her gün üst geçidi kullanıyorum. Biz gençler olarak asansörleri kullanmıyoruz ama engelliler, yaşlılar ve çocuklu kadınlar asansör olmadan karşıya geçmekte zorlanıyor" dedi. 70 yaşındaki bekçi Recep Balkan, "Üst geçidi günde iki kez sabah akşam kullanıyorum. İşe bisikletle gidip geliyorum. Asansör olmadığı için bisikleti kucağımda taşıyorum. Yaklaşık 5 aydır bu işkenceyi yaşıyorum. Asansörün yapılacağına dair umudum da kalmadı. Büyükşehir Belediyesi'ni defalarca aradık ancak bir sonuç elde edemedik" ifadelerinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatandaşa işkence!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN