İzmir de Londra kadar güvenlidir

Travel Turkey İzmir'in açılışında konuşan Bakan Ünal, Türkiye'nin Ortadoğu'nun parçası gibi gösterilmesine izin vermeyeceklerini belirtti

Giriş Tarihi: 11.12.2015
İzmir de Londra kadar güvenlidir
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, "Londra, Paris ne kadar güvenliyse İzmir de o kadar güvenlidir. Birilerinin Türkiye'yi Ortadoğu'nun bir parçası gibi göstermesine, böyle bir algı oluşturmasına asla müsaade etmeyeceğiz" dedi. TÜRSAB ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin iştiraki fuarcılık şirketi İZFAŞ ortaklığıyla düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi, 9'uncu kez kapılarını açtı. Bakan Ünal, Fuar İzmir'de gerçekleşen ve 31 ülkeden binin üzerinde firma ve 43 ülkeden alım heyetinin katıldığı etkinliğin açılış törenindeki konuşmasında, düzenlendiği dönem itibarıyla fuarın öneminin daha da arttığına dikkati çekti. Bakanlık görevine getirildiği günlerde başlayan gelişmelerin herkesin canını sıktığını ancak bunun bir kriz olarak nitelenemeyeceğini ifade eden Ünal, kendisinden önceki bazı konuşmacıların "Doğu Akdeniz'de yeni bir soğuk savaş başladığı" yorumlarına da katılmadığını dile getirdi. Yaşananların aslında 1990'lı yılların devamındaki düşük gerilimli mücadele süreci olarak nitelenebileceğini, hızlı toplumsal değişim süreçlerinin doğal sonuçlarının sürdüğünü anlatan Ünal, şöyle konuştu: "Londra, Paris ne kadar güvenliyse İzmir de o kadar güvenlidir. Asla buna müsaade etmeyin. Birilerinin Türkiye'yi Ortadoğu'nun bir parçası gibi göstermesine, böyle bir algı oluşturmasına asla müsaade etmeyeceğiz, sizler de buna müsaade etmeyin çünkü turizm bir psikolojinin, algının yönetilmesidir. Türkiye, son derece güvenli bir ülkedir ve misafirperverliğiyle dün olduğu gibi yarın da yoluna devam edecektir."

KRİZİ ATLATIRIZ

Vali Mustafa Toprak da İzmir'in Ege Medeniyetler Müzesi'nin bir an önce çözüme kavuşması gerektiğine dikkati çekerek THY'nin İzmir'den transfer uçuşlara başlaması halinde bölgenin turistik açıdan tüm dünyaya açılabileceğini aktardı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise tarihi kent merkezi Kadifekale, Agora ve Kemeraltı'nda 270 hektar alanı ayağa kaldırmak üzere sadece kamulaştırmaya 350 milyon lira harcadıklarını anlattı. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da 8 yıl önce 5 ülke ve 100 katılımcıyla başlayan fuara 30'u aşkın ülkeden bine yakın kişinin katıldığını söyledi. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş "Bakanlığımız desteği, hepimizin biraz daha fazla çalışmasıyla ve her yıl yurt dışına çıkan 10 milyona yakın Türk turistin iç turizme yönelmesiyle biz, bu krizi yara almadan atlatabiliriz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir de Londra kadar güvenlidir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN