Uzunkaya: Tehlikeli sularda dolaşmayın!

İzmir'in Türkiye'de en fazla sahte içki yakalanan ikinci il olduğuna dikkat çeken Uzunkaya, "Yılbaşı öncesinde denetimler ve operasyonlar artacak. Vatandaşlar tehlikeli sularda dolaşmamalı" dedi

Giriş Tarihi: 11.12.2015
Uzunkaya: Tehlikeli sularda dolaşmayın!
İzmir'de 10 gün içinde kaçak olarak üretilen içkinin yol açtığı metil alkol zehirlenmesi sonucu Ali Ulutürk, Alem Pena Çandar, Ömer Akgün Yüngeliş, Özkan Yaman, Köksal Çetin, Birol Bacaklı, Cesur Artan, Seçkin Dengiz, Gürkan Tapınç, Cemil Şipka ve Hasan Kutlu olmak üzere 11 kişi hayatını kaybetti. İzmir'in tanınmış gazetecilerinden Sedat Peker de geçtiğimiz 19 Şubat'ta sahte içki zehirlenmesi sonucu hayata gözlerini yummuştu. Son 10 ayda İzmir'de sahte içki sonucu ölen sayısı 12'yi buldu. İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, son günlerde yaşanan sahte içki ölümlerinin ardından Egeli Sabah'a çarpıcı açıklamalar yaptı.

KORKUTAN TABLO
Sahte içkiye yönelik şehir merkezinde yoğun uygulamalar yaptıklarını vurgulayan Uzunkaya, "Asayiş Şube Müdürlüğü, Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleriyle birlikte ortak operasyonlar düzenliyoruz. Operasyonlara İzmir Tarım İl Müdürlüğü'nden de ekipler katılıyor. Büfeler, marketler, depolara baskınlar düzenleniyor. Son zamanlarda yakalanan sahte içkilerin pek çoğu pet su şişeleri ve damacanaların içinden çıkıyor. Yılbaşı öncesi operasyonlarımızı daha da artırarak devam ettireceğiz" dedi. İzmir'in Türkiye'de en fazla sahte içki yakalanan ikinci şehir olduğunu vurgulayan Uzunkaya, korkutan tabloyu da açıkladı. Uzunkaya, "2015 yılı içinde 37 bin 184 şişe sahte içki yakaladık. İzmir Türkiye'de en fazla sahte içki yakalanan ikinci şehir. İstanbul'da 31 bin 163 şişe, Ankara 7 bin 920 şişe, Mersin 24 bin 517 şişe sahte içki yakalandı. 39 bin sahte içkiyle Adana İzmir'in önünde yer alıyor. Geçtiğimiz 19 Şubat'ta gazeteci Sedat Peker'in ölümüyle birlikte son 10 ayda İzmir'de 12 kişi sahte içkiden hayatını kaybetti. İzmir'de 2015 yılı içinde 111 olayda 164'ü erkek olmak üzere 168 kişi hakkında işlem yaptık. 168 kişiden 15'i tutuklandı. İzmir'de 2015'te yakalanan 37 bin sahte içkiden 7 binini kasım ayı içinde almışız. Ayrıca Kasım ayında sahte içki operasyonlarında 6 kişi tutuklandı. İzmir'de 2015 yılı içinde jandarma bölgesinde 9 bin 400 şişe sahte içki alınmış. Jandarma tarafından gözaltına alınan 20 kişiden 2'si tutuklanmış. İl genelinde jandarma ile birlikte toplam 46 bin 584 şişe sahte içki ele geçirilmiş. Toplam 188 kişi hakkında işlem yapılmış. 188 kişiden 17'si tutuklanmış" diye konuştu.

"İNTİHAR ETMEYİN"
Facebook hesabından da uyarılar yapan Uzunkaya, "Bu haberlerle birlikte insanlara açık açık 'Lütfen, ucuz diye rakı niyetine zehir içip intihar etmeyin' denebilir. Ama yine de 'Siz siz olun da bu tehlikeli sularda dolaşmayın' demek sanırım en iyisi. Karar sizin" diye yazdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzunkaya: Tehlikeli sularda dolaşmayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN