Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öğrenciler bu sergiye muhakkak getirilmeli

Arkas Sanat Merkezi'ndeki 'Antik Anadolu'nun Tanıkları: Muharrem Kayhan Koleksiyonu' sergisinin açılışında okul müdürlerine seslenen Lucien Arkas, "Öğrenciler bu sergiyi muhakkak görmeli" dedi

Giriş Tarihi: 12.12.2015
Öğrenciler bu sergiye muhakkak getirilmeli
Türkiye'nin en önemli özel koleksiyonlarından biri olarak gösterilen Muharrem Kayhan Koleksiyonu, Arkas Sanat Merkezi'nde sergilenmeye başladı. Sergide Arkaik Dönem'den Bizans Dönemi'ne yaklaşık 300 adet obje ve 500 civarında sikke yer alıyor. Sergi 20 Mart 2016 tarihine kadar açık kalacak. Antik Anadolu'nun Tanıkları:Muharrem Kayhan Koleksiyonu Sergisi'nin açılışı öncesinde Arkas Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas ve koleksiyoner Muharrem Kayhan, basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda Lucien Arkas ve Muharrem Kayhan, özellikle okul cağındaki çocukların sergiye getirilmesini istedi. Ayrıca bir gazetecinin tarihi eserlerin İstanbul'da da sergilenip sergilenmeyeceğine yönelik sorusuna Arkas ve Kayhan, çarpıcı cevaplar verdi. Bu eserlerin bir daha sergilenmeyeceğini söyleyen Kayhan, "Bu eserler, sikkeler bu toprakların, Ege'nin. Eserleri merak edenlere bu topraklara gelip, güzel imiz'de sergiyi gezmelerini tavsiye ediyorum" dedi. Arkas ise, "İstanbullular, İzmir'e gelsinler. Sergimizi gezsinler. Tarihimizi görsünler, güzel havamızda biraz vakit geçirsinler. İzmir'de bizim misafirimiz olsunlar" diye konuştu.

20 MART'A KADAR AÇIK

Dünya çapında bir koleksiyonu sergileme imkanına kavuştuklarını vurgulayan Lucien Arkas, serginin 20 Mart'a kadar açık kalacağını belirtti.Muharrem Kayhan'ın arkeolojiye küçük yaşlardaki müze ziyaretleri ile birlikte merak saldığını ve kendisine hediye edilen bir heykel sonrasında tarihi eser koleksiyonerliğine başladığını anlatan Arkas, "Müzeleri sıkıcı bir yer olarak algılanmaması gerekiyor. Okuları arıyoruz, 'çocukları sergilere getirin' diyoruz. Çocuklar bir daha böyle şeyleri görme fırsatı bulamazlar. O nedenle bu fırsatı iyi değerlendirmeli. Böylece ya arkeolojiye ya da böge tarihine çocukların merakları başlayacaktır. Geleceğimiz olan çocuklarımıza geçmişin miraslarını göstermek istiyoruz. Tüm okullara ve müdürlere çağrıda bulunuyorum. Arkas Sanat Merkezimizle iletişime geçin ve öğrencilerimizi sergilerimize getirin" dedi. Türkiye'de ilk kez Arkaik sikkelerin sergilendiğini, bunun da hem bir ilk hem de son olacağını belirten Koleksiyoner Muharrem Kayhan ise, "Bu koleksiyonu bir daha görme şansı bulunmayacağı için başta öğrenciler, gençler olmak üzere tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz" diye konuştu. Koleksiyoner için sadece biriktirmenin değil, onları paylaşmanın da önemli olduğunu vurgulayan Kayhan, "Hele bu koleksiyonda sergilenecek olanlar küçük sikkeler, küçük objeler gibi teşhiri zor nesnelerse bu heyecanımızı daha da artıyor. Ben bu kadar güzel bir katoloğa ve sergiye az rastladım. Bu da Arkas'ın sergiye verdiği önemi gösteriyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrenciler bu sergiye muhakkak getirilmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN