Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Plan, cesaret verici

Giriş Tarihi: 12.12.2015
Plan, cesaret verici

Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan eylem planını değerlendiren Yorgancılar, gelecek adına umutlu olduklarını dile getirdi. Demirtaş ise, "Eylem planı gerçekçi ve iş alemine cesaret verici" dedi

Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, 64. Hükümet'in eylem planını değerlendirdi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan eylem planının gerçekçi ve iş alemine cesaret verici bir plan olduğunu belirterek, "Eylem planı kapsamında getirilen hedefler, Türkiye ekonomisinin bir basamak yukarıya atlaması için önem taşıyan hedefler" dedi. Demirtaş, planda uzun yıllardır istedikleri pek çok konunun yer almasından memnuniyet duyduklarını vurgulayarak, "Perakende ticaretin düzenlenmesine yönelik ikincil düzenleme yapılacak olması, eksikliklerin tamamlanması tüm iş dünyası için çok önemli. İş mahkemelerinde neredeyse tüm davaları kaybediyorduk. Mevcut durumda haklıyı bulmaktan çok işveren cezalandırılıyordu. İvedilikle düzenleme yapılacak olması çok önemli. Yıllardır dile getirdiğimiz kalkınma ajanslarının yapılarında değişikliğe gidilmesi yine bizim yıllardır istediğiniz bir konuydu. Kendi işini kuracak gençlere proje karşılığı 50 bin TL karşılıksız nakit desteği, genç çiftçilere 30 bin TL nakit desteği ile hem üye yapımız gençleşecek ve dinamizm kazanacak hem de istihdam artacak. Tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik olarak yem ile gübrede KDV'nin kalkması bu sektörlere hareket getirecek" diye konuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet'in eylem planı ile belirsizliğin yerini umuda bıraktığını söyleyen Başkan Yorgancılar, "2015'in ikinci yarısında öne çıkan seçimler ve güvenlik riskinin ülke genelinde belirsizliği artırdı. Hem yatırımcı hem de tüketici için bekle gör havası hakimdi. Sayın Başbakanımızın 'Tek Başına İş Başına' sloganı yürütülecek politikalar için bizlere önemli ip uçlarını vermişti. Açıklanan eylem planı da, bu sloganın içinin doldurulmuş bir halidir. Reel sektör olarak; gerçekçi, zamanlaması belli olan, izlenebilir bir programın seçimlerin hemen akabinde kamuoyu ile paylaşılmasını çok olumlu ve gelecek adına umut verici görmekteyiz. Ayrıca, programın kapsayıcılık açısından toplumun tüm kesimine hitap etmesinin mutlaka olumlu yansıyacağı inancındayız" dedi.

OLUMLU ADIM ATILDI
3 ay içerisinde gerçekleştirilecek reformalar arasında ilk sırada yer alan 'Reformların koordinasyon ve izlenmesi kurulunun oluşturulması' ve bunun Başbakan Yardımcısı koordinasyonunda gerçekleştirilmesinin ülkemiz adına yapıcı ve geleceğe örnek olması açısından önemli bir değişim ve gelişim olduğunu kaydeden Yorgancılar şunları söyledi, "Kıdem tazminatından, anahtar teslimi fabrika yapımına, yatırım ortamının iyileştirilmesinden vergi kanununa kadar altını çizdiğimiz birçok başlığın maksimum 1 yıl içinde hayata geçirilecek olmasından kuşkusuz büyük memnuniyet duyduk. Plana giremeyen taleplerimizin, 2017 Eylem Planı'nda yer alması için girişimlerimizi yine kararlılıkla sürdüreceğiz. Sayın Başbakanımızın Eylem Planı'nın hayırlı olmasını dileyerek, ülkemizin dinamizmine, gücüne yürekten inanan birisi olarak, böylesi olumlu adımların mutlaka meyvesini göreceğimizi, ülkemizin hak ettiği istikrarı, kalkınmayı ve toplumsal gelişimi yakalayabilmesi için Odamız üstüne düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğunu da bir kez daha vurgulamak isterim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Plan, cesaret verici
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN