Menderes için ön izin istendi

İzmir'in güney aksında katı atık bertaraf tesisini kesin olarak Menderes Palamutarası mevkisine kurma kararını veren Büyükşehir, Orman Bölge Müdürlüğü'ne ön izin başvurusunda bulundu

Giriş Tarihi: 14.12.2015
Menderes için ön izin istendi
İzmir'de ömrünü dolduran Harmandalı Çöplüğü yerine, iki yeni katı atık bertaraf tesisi kurmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, güney aksı için Menderes'te kesin karar kıldı. Torbalı Taşkesik ve Bornova Gökdere Köyünde bulunan arazilerden baskılar üzerine vazgeçilmesinin ardından Büyükşehir'in Menderes ilçesi Palamutarası mevkisine çöp tesisi yapmayı planladığını kamuoyuna ilk olarak Egeli Sabah duyurmuştu. Büyükşehir Belediyesi bölgede halkının tepkisini çekmemek için sessiz sedasız resmi işlemleri başlattı. Katı Atık Daire Başkanlığı, geçen ay Orman Bölge Müdürlüğü'ne gönderdiği yazı ile resmen Menderes ilçesi Palamutarası Mahallesi'nde yer alan yaklaşık 500 hektarlık alanı istedi. Orman Bölge Müdürlüğü, belediyenin tesis kurmayı planladığı saha ile ilgili revize istedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi de gerekli revizeyi yaparak saha ile ilgili son durumu gösterir projeyi Müdürlüğe teslim etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu hamlesine karşılık AK Partili Menderes Belediyesi'nin nasıl bir tutum takınacağı merak konusu oldu. Egeli Sabah'ın katı atık bertaraf tesisi için Menderes'te yer bulunduğuna ilişkin haberinin ardından Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu, "Mendereslilerin istemediği bir şeyi kesinlikle yaptırtmam" açıklamasında bulunmuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı ön izin başvurusunun ardından Orman Bölge Müdürlüğü çeşitli kurum ve kuruluşlardan arazinin katı atık bertaraf tesisi kurulabilmesi için elverişli olup olmadığına ilişkin görüş isteyecek. Eğer ilgili kuruluşlardan olumlu görüş gelirse Orman Bölge Müdürlüğü yaklaşık 500 hektarlık alan için Büyükşehir Belediyesine ön izin verecek. Ön izin 2 yıllık süreyi kapsayacak. Bu süre zarfından Büyükşehir Belediyesi tesis kuracağı alanı imar planlarına işleyecek, ardından da kuracağı tesisle ilgili projeyi hazırlayıp Orman Bölge Müdürlüğü'ne sunacak. Müdürlük de dosyayı inceledikten sonra uygun görürse daha ön izni kesin tahsise çevirecek. 2 yıllık süre zarfında öngörülen işlemler tamamlanamazsa ön izin iptal edilecek.

TEPKİLERDEN ÇEKİNİLİYOR

Torbalı ve Selçuk Belevi'ne komşu Palamutarası Mahallesi'ne yakın olan arazi, imar planlarında "ağaçlandırılacak alan" olarak işli bulunuyor. Çalışmalar kamuoyunda oluşabilecek tepkiler nedeniyle gizli yürütülüyor. Palamutarası mevkisi Adnan Menderes Havalimanı'na 35, kent merkezine ise yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta. Aydın-İzmir Otoyolu'na da yakın mesafede olan bölge, İzmir'in içme suyu ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Tahtalı Barajı Koruma Havzası dışında kalıyor. Tesisin Menderes'e kurulması halinde başta Torbalı, Selçuk, Menderes olmak üzere o bölgedeki tüm yerleşim yerlerinin çöpleri Menderes'e taşınacak. Burada kurulacak tesiste işlemden geçirilecek olan evsel atıklar yakılarak enerji elde edilecek.

İSTİFA RESTİ GELMİŞTİ
Palamutarası ilk kez Ocak 2013'te gündeme gelmiş, dönemin Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, Büyükşehir Belediyesi'nin kendilerine bilgi vermemesine sert tepki göstererek, istifa resti çekmişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da o süreçte Özgün'ün eleştirilerine aynı sertlikte cevap vermişti. Kocaoğlu o dönemde, "Bunlar, teknik meselelerdir. Kentin kuzey ve güneyine, yani iki tarafına hitap edecek şekilde katı atık bertaraf tesisleri yapılacak. Bu konuda kararlıyız. Yer arayışlarımız devam ediyor. İçeriği belli olmayan bilgiler üzerinden konuşmayalım. Ben dokuz yıldır bu kentin belediye başkanıyım. Yasal olarak katı atık bertaraf tesislerinin yapımından ben sorumluyum. Her araştırdığım, üzerinde çalıştığım, kesin olmayan yerin bilgisini size veremem. Burası Menderes olur, başka bir yer olur ama kesin yer yok" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Menderes için ön izin istendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN